disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Zmywarki Do Zabudowy 2025

Zmywarki to obecnie jedne z najpopularniejszych sprzętów AGD. Przez wiele lat w naszym kraju uważane były za symbol dobrobytu, jednak obecnie są one w zasięgu zdecydowanej większości gospodarstw domowych i stały się praktycznie standardowym wyposażeniem kuchni. Sprzęt ten ma bardzo wiele zalet, spośród których do najważniejszych zaliczyć powinniśmy oszczędność wody i czasu. Dostępne są w różnych rozmiarach i klasach energetycznych. Jednym z dwóch podstawowych typów zmywarek są sprzęty do zabudowy, które ustawiamy pomiędzy szafkami kuchennymi, z reguły pod blatem. Drugi typ to zmywarki wolnostojące, które jednak niekoniecznie przypadną do gustu estetom. W naszym dzisiejszym poradniku zajmiemy się więc tym pierwszym typem.

Jak wybrać dobrą zmywarkę do zabudowy?

Wybierając zmywarkę do naczyń powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, które determinują jej rzeczywistą wartość. Wielu klientów kieruje się przede wszystkim samą marką, co jest oczywiście bardzo ważne, jednak nie zagwarantuje nam, że dany model spełni wszystkie nasze oczekiwania. Mówię tutaj nie tylko o skuteczności w zmywaniu naczyń, ale również tego, ile będzie kosztowało nas jej utrzymanie oraz czy prawidłowo spełni swoją rolę jako ważny element wyposażenia naszej kuchni.

Rozmiar

Punkt niezbędny do uwzględnienia, szczególnie jeśli mamy ograniczone miejsce w kuchni. Rozmiar zmywarki zależy przede wszystkim od szerokości, która standardowo wynosi 45 lub 60 cm. Od tego wymiaru zależy również pojemność naszej zmywarki, a co za tym idzie również to, ile naczyń będzie w stanie umyć w trakcie jednego cyklu. W podstawowym założeniu, zmywarka o szerokości 45 cm jest w stanie pomieścić od 8 do 10 kompletów naczyń, na które składają się sztućce, kubek oraz trzy talerze: głęboki, płaski oraz deserowy. Z kolei sprzęt o szerokości 60 cm jest w stanie pomieścić nawet do 15 takich kompletów. Przy wyborze rozmiaru warto więc uwzględnić to ilu mamy domowników, jak często gotujemy oraz czy często wyprawiamy większe imprezy. Należy pamiętać, że wymiary naszej zamrażarki powinny odpowiadać wymiarom frontów, które będziemy później musieli na nich zamontować. Sam montaż tego elementu nie jest na szczęście z reguły skomplikowany.

Klasa energetyczna

Jest to kwestia wręcz kluczowa, jeśli chcemy, by zakupiona przez nas zmywarka zagwarantowała nam oczekiwany poziom oszczędności. Wśród podstawowych klas energetycznych zmywarek do naczyń wyróżniamy:

  • A+++
  • A++
  • A+
  • A
  • B
  • C
  • D

Klasa energetyczna zmywarki jest określona przez rozporządzenie Unii Europejskiej 1059/2010. Na etykiecie energetycznej możemy również znaleźć informacje dotyczące m. in. rocznego zużycia energii wyrażone w kilowatogodzinach, rocznego zużycia wody wyrażone w litrach, efektywności suszenia, pojemności znamionowej czy poziomu hałasu. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, ile w ostatecznym rozrachunku pozostanie w naszej kieszeni oraz na poziom komfortu jaki sprzęt ten jest w stanie nam zagwarantować. Na chwilę obecną (2020 rok), polecamy zmywarki do zabudowy o klasie A+ lub wyższej. Sprzęty oznaczone w ten sposób gwarantują nam wysoki poziom wydajności i spore oszczędności wody i energii, na ogół przy niezbyt wygórowanej cenie.

Klasa zmywania i suszenia

Dwa kolejne atrybuty zmywarki, od których zależy wygoda jej użytkowania. Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej opisywane są według norm unijnych z tą różnicą, że zarówno klasa zmywania jak i suszenia określana jest oznaczeniami od A do G, przy czym A to najbardziej wydajna opcja, a G – najmniej. Klasa zmywania dotyczy skuteczności z jaką dany sprzęt zmywa naczynia przy najtrudniejszych zabrudzeniach. Najlepsze zmywarki do zabudowy (klasa A) powinny poradzić sobie nawet z zaschniętym brudem. Z kolei klasa suszenia opisuje skuteczność pozbywania się cieczy z powierzchni naczyń po zakończeniu programu zmywania.

Zmywarka do zabudowy – programy i funkcje

Znamy już podstawowe elementy, które odpowiadają za jakość danej zmywarki, teraz pora zagłębić się nieco bardziej w jej możliwości i przyjrzeć się nieco bardziej funkcjom i programom dodatkowym. Często opcje te potrafią uczynić życie użytkowników urządzenia znacznie wygodniejszym. W innych przypadkach, mogą jednak przyczynić się do ich większej awaryjności. Kluczem do sukcesu przy wyborze najlepszej zmywarki do zabudowy jest znalezienie złotego środka pomiędzy funkcjonalnością a niezawodnością.

Najciekawsze programy zmywarek

Jako, że poszczególne zmywarki do naczyń różnią się między sobą liczbą i typami programów, zdecydowaliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym z nich i sprawdzić co nam oferują.

  • Program normalny – jest to program standardowy, którego pełny cykl trwa w okolicach 2 godzin. Najlepiej sprawdza się przy naczyniach o średnim poziome zabrudzenia, przykładowo po codziennych posiłkach.
  • Program wstępne zmywanie – program dostępny obecnie w każdej średniej klasy zmywarce do naczyń. Jego zadaniem jest namoczenie bardziej zanieczyszczonych naczyń, żeby umożliwić pełne usunięcie zabrudzeń. Z reguły realizacji tego programu zajmuje zmywarce w granicach 15 minut.
  • Program intensywny – opcja, która sprawdza się przy najbardziej zabrudzonych naczyniach, takich jak garnki. Podczas cyklu zmywania wykorzystywana jest wysoka temperatura. Czas trwania tego programu jest nieco dłuższy niż w przypadku programu normalnego.
  • Program ECO – oszczędny i szybki typ programu, w przypadku którego zmywanie zajmuje w okolicach pół godziny. Naczynia zmywane są w temperaturze około 55 stopni Celsjusza.
  • Program BIO – ten typ programu przeznaczony jest do oczyszczania z zabrudzeń naczyń delikatnych (np. zdobionych), które nie są wystarczająco odporne na oddziaływanie mocniejszych środków do zmywania. Z racji tego, że wykonywany jest w niższej temperaturze, cykl czyszczenia zajmuje najwięcej czasu, z reguły około 200 minut.
  • Program szybki – znany również jako program ekspresowy. Z racji jego szybkości służy głównie do zmywania mniej zabrudzonych naczyń. Świetnie sprawdza się również przy odświeżaniu dłużej nieużywanych zastaw i sztućców.
  • Wyparzanie – program przydatny dla rodziców, gdyż świetnie sprawdza się przy sterylizacji dziecięcych butelek. W trakcie tego cyklu wykorzystywana jest bardzo wysoka temperatura.

Najciekawsze funkcje dodatkowe

Dobrej klasy zmywarka nie powinna być również pozbawiona „bajerów”. Poniżej opisaliśmy kilka funkcji, które znacznie poprawiają wygodę użytkowania tego typu urządzeń:

  • czujnik wielkości załadunku – pozwala dobrać odpowiedni program w zależności od tego jak bardzo załadowana jest nasza zmywarka. Dzięki temu możemy zaoszczędzić wodę i energię.
  • czujnik wykrywający poziom zabrudzenia – celem tego sensora jest takie same jak w przypadku czujnika wielkości załadunku – maksymalizacja wydajności i energooszczędność – w oparciu o stopień zabrudzenia naczyń.
  • oświetlenie LED – niektóre zmywarki wyposażone są w lampki LED, które uruchamiają się w środku po jej otwarciu. Wbrew pozorom może okazać się wyjątkowo przydatna, szczególnie w słabiej oświetlonych pomieszczeniach.
  • opóźniony start – opcja, która umożliwia ustalenie godziny, o której chcemy, by zmywanie się rozpoczęło. Obecnie jest to funkcja niemal standardowa w przypadku zmywarek do zabudowy.

Zmywarki do zabudowy – podsumowanie

Czy zmywarka do zabudowy jest czymś co powinniśmy wziąć pod uwagę przy urządzaniu naszej kuchni? Zdecydowanie tak! Sprzęt tego typu jest w stanie zagwarantować nam znacznie wyższy poziom estetyki niż zmywarki wolnostojące, a do tego zagwarantuje wszystkie korzyści płynące z posiadania urządzenia do zmywania naczyń. Oszczędzimy przy tym nie tylko naszą własną energię i zdrowie, ale również czas i pieniądze. Przy okazji, zadbamy o to, by należące do nas naczynia nie uległy uszkodzeniu podczas zmywania. Obecnie produkowane i sprzedawane zmywarki gwarantują nam to wszystko i co ważne, za stosunkowo niewysoką cenę możemy nabyć sprzęt naprawdę dobrej jakości. Dlatego też nie warto rezygnować z tej odrobiny luksusu, tym bardziej, że jest duża szansa, że ta inwestycja nam się zwróci.