disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Zmywarki 2025

Stanie przy zlewozmywaku i ręczne mycie naczyń dla wielu jest bardzo uciążliwe, ponadto nie jest tak wydajne jak w przypadku korzystania ze zmywarki do naczyń. Zmywarki to bardzo komfortowe urządzenia pozwalające nam zaoszczędzić czas. Zużywają również mniej wody niż klasyczne zmywanie, co czyni je urządzeniami przyjaznymi dla środowiska. W sklepach znajdziemy całą gamę tych produktów w różnych wariantach oraz przedziale cenowym. Produkty te są zróżnicowane wyglądem, wielkością czy typem montażu. To jaką zmywarkę kupić zależne jest od układu naszej kuchni oraz potrzeb związanych pojemności urządzenia. Sprawdźmy zatem co możemy znaleźć w ofertach czołowych producentów sprzętu AGD.

Rodzaje zmywarek

Do zabudowy czy wolnostojąca? Większość sprzętów AGD dopasowywana jest do mebli kuchennych. Zmywarki do zabudowy cieszą się dużą popularnością i są bardzo komfortowe oraz świetnie wpasują się w wygląd naszej kuchni. Jednak podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, zmywarki do zabudowy są droższe. Urządzenia te nie różnią się od siebie pod kątem funkcji. Większość zmywarek do naczyń jest podobnie wyposażona. Cenowo również nie ma dużej różnicy pomiędzy oferowanymi modelami różnych producentów. Co zatem powinny posiadać polecane zmywarki do naczyń i która z nich spełni nasze wymagania, stając się bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które wzbogaci naszą kuchnię.

Zmywarki do zabudowy

Zabudowa sprzętu AGD cieszy się dużą popularnością, ponieważ estetyka kuchni jest bardzo ważnym aspektem dla większości klientów. Istnieją dwa typy zabudowy zmywarek - częściowo i całkowicie zintegrowane. W obu przypadkach zmywarka wbudowywana jest w szafkę bądź słupek kuchenny. W przypadku w pełni zintegrowanej, panel sterowania schowany jest w wewnętrznej części frontu szafki. Zaś częściowo zintegrowana ma panel widoczny na zewnątrz frontu. Należy pamiętać, że zmywarkę do zabudowy dopasowuje się do konkretnego umeblowania, dlatego w przypadku wymiany urządzenia konieczny będzie zakup zmywarki o takich samych parametrach gabarytu, jeśli będziemy chcieli uniknąć wymiany mebli kuchennych.

Zmywarki wolnostojące

To, że wybraliśmy zmywarkę wolnostojącą nie oznacza, że design kuchni ucierpi. Dzisiejsze zmywarki wolnostojące występują w różnych kolorach, możemy je wstawić zamiast szafki pod blat, dzięki czemu zmywarka może świetnie komponować się z resztą naszych mebli - jest to kwestia odpowiedniego doboru. Większość zmywarek ma zdejmowaną górną obudowę, którą możemy wymienić na blat kuchenny. Zaletą zmywarek wolnostojących jest to, że w razie awarii urządzenia czy przeprowadzki, łatwiej będzie nam ją transportować czy wymienić na inną. Ceny tych sprzętów również są dużo niższe niż wariant do zabudowy, niestety zabudowa urządzeń AGD nie jest tania i często wymaga montażu przez doświadczoną osobę.

Wielkość zmywarki

Standardowe zmywarki mają 45 i 60 cm szerokości, ich wysokość również jest taka sama. Rzadziej występują inne wymiary, ale są to raczej urządzenia dedykowane np. do restauracji, czy innych punktów gastronomicznych. To jaką zmywarkę zakupimy powinno być podyktowane naszymi możliwościami przestrzennym w kuchni oraz tym, ile naczyń zmywamy. Zmywarki 45 cm, to małe urządzenia polecane dla osób, które posiadają małą rodzinę, bądź nie wszystkie naczynia myją za pomocą zmywarki. Zaś 60 centymetrowe zmywarki, są już większymi urządzeniami nadającymi się dla dużych rodzin. Warto pamiętać, że mniejszą zmywarkę szybciej zapełnimy, a co za tym idzie, częściej będziemy ją włączać i więcej wody oraz energii będziemy zużywać. Jeśli więc zależy nam na zminimalizowaniu kosztów eksploatacji urządzenia to warto wybrać większy sprzęt.

Parametry zmywarek do naczyń

Zmywarki do naczyń posiadają różne parametry zużycia wody oraz energii elektrycznej. Posiadają także różne programy zmywania czy układy koszyczków na sztućce i stojaków na naczynia. Istnieją również klasy zmywania i suszenia, najlepsze zmywarki posiadają klasę zmywania, która poradzi sobie z największym brudem np. tłuszczów czy zaschniętych drobin jedzenia. Warto przed zakupem zorientować się co oferują producenci i na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu. Zmywarka ma nam pomóc w codziennym myciu naczyń, więc musi być dostosowana do naszych potrzeb i wymagań. Nie warto zatem oszczędzać, bowiem urządzenie ma nam służyć co najmniej kilka lat.

Zużycie prądu

Producenci parametr ten podają w stosunku zużycia prądu dla jednego cyklu oraz zużycia rocznego przy nominalnym założeniu użytkowania. Dla rocznego zużycia prądu parametr ten wyrażony jest dla 280 cykli mycia w standardowym programie. Im mniejsze zużycie prądu, tym lepiej dla środowiska oraz naszej kieszeni. Warto zatem wybrać urządzenie które ma mały pobór prądu. Parametr ten podawany jest w kW/h (kilowaty na godzinę).

Zużycie wody

Wiele osób wybiera zmywarkę aby zaoszczędzić na zużyciu wody, zatem jest to kluczowy parametr odpowiadający za odpowiedni zakup urządzenia. Podobnie jak w przypadku zużycia prądu tak i tu producenci podają dwie wartości - roczne zużycie wody, jak i zużycie na cykl. Polecane, a zarazem najlepsze zmywarki mają niskie zużycie wody, bo około 6-7 litrów na jeden cykl. Daje nam to średnio 1960 litrów zużycia wody na rok, przy założeniu 280 cykli rocznie. Warto zainwestować w lepszy, bardziej energooszczędny sprzęt, bo wówczas eksploatacja takiego urządzenia nie będzie uciążliwa.

Poziom hałasu

Bardzo ważna wartość. Hałas spowodowany przez pracę urządzeń AGD bywa bardzo uciążliwy dla domowników, zwłaszcza kiedy w domu są dzieci. Niski poziom hałasu da nam możliwość korzystania z urządzenia późnym wieczorem, czy wcześnie rano kiedy większość domowników jeszcze śpi. Hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i jest powodem częstych bólów głowy. Zmywarka zatem powinna spełniać pewne wymagania odnośnie głośności jej pracy, co pozwoli nam cieszyć się większym komfortem przy jej użytkowaniu. Większość zmywarek na rynku generuje hałas na poziomie 40-45 decybeli, ale są również cichsze, choć w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę, że cena urządzenia będzie wyższa. Zmywarki do naczyń do zabudowy z założenia są mniej uciążliwe jeśli chodzi o hałas - wpływ na to ma tłumienie hałasu przez szafkę w którą jest wbudowana.

Klasa zmywania i suszenia

Klasa zmywania i suszenia podawana jest w symbolach od A do G (A to najwyższa klasa). Jest to wyznacznik efektywnego mycia zabrudzeń i szybkości suszenia. Mało osób zwraca uwagę na ten parametr, który jest przecież kluczowy, bo wiele osób narzeka na słaby efekt mycia naczyń przez zmywarkę. W takim przypadku prawdopodobnie klient źle dobrał klasę do własnych potrzeb. Jeśli myjemy wszystkie naczynia, bez względu na ich zabrudzenia, w zmywarce i chcemy efektywnie je suszyć bez wykładania na suszarkę, powinniśmy zaopatrzyć się w sprzęt z możliwie najwyższą klasą suszenia i zmywania.

Podsumowanie

Wybór urządzeń AGD jest niezwykle ważny, ale często jest to bardzo trudny wybór. Wielu klientów nie do końca wie czym się kierować przy zakupie takiego urządzenia, przez to często można wpaść w pułapki marketingowe zastawione przez sklepy. To jaką zmywarkę kupić, powinno być podyktowane naszymi potrzebami i możliwościami które posiadamy. Niewątpliwie jest to bardzo dobra inwestycja, dająca nam wiele komfortu i jakości, nic więc dziwnego że w dzisiejszych czasach większość gospodarstw domowych odchodzi od tradycyjnego mycia naczyń przy zlewozmywaku. Dziś każdy szanuje swój cenny czas i komfort życia.