Wybór telewizora 4K może być naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ różnorodność i przedział cenowy tych produktów jest ogromny. Aby Ci ułatwić życie, zebraliśmy informacje z raportów ekspertów i testów w celu porównania produktów i wybraliśmy 5 najlepszych modeli dostępnych obecnie na rynku.
Jeśli w ciągu ostatniej dekady nie kupiłeś nowego telewizora, to zapewne wiesz, jak wiele się zmieniło. Kupując telewizor w 2022 roku, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Istnieje ogromny wybór różnych technologii, cech i funkcjonalności, z którymi trzeba się zapoznać. Niezależnie od tego, czy szukasz prostych porad dotyczących zakupów, czy chcesz wiedzieć, które funkcje mają największe znaczenie, zebraliśmy wszystkie nasze porady w jednym miejscu, aby odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące zakupu telewizora 4K.
Co to jest 4K i UHD?
UHD to Ultra High Definition, a 4K jest jego odmianą.
Producenci stosują różne oznaczenia dla tej samej technologii: Ultra HD, 4K TV, Ultra High Definition TV, 4K UHD TV. Z czasem okazało się, że 4K to najprostsza i najbardziej zrozumiała dla wszystkich nazwa. Dlatego większość producentów używa terminu 4K TV lub 4K UHD TV w odniesieniu do telewizorów o ultrawysokiej rozdzielczości.
Rozmiar ekranu
Nie ma znaczenia, czy szukasz telewizora klasy podstawowej, czy wysokiej, największym czynnikiem wpływającym na Twoją decyzję będzie prawdopodobnie wielkość ekranu. Zastanów się, ile osób w Twojej rodzinie zazwyczaj ogląda telewizję jednocześnie i gdzie zamierzasz umieścić swój nowy sprzęt. Następnie wybierz największy rozmiar ekranu, który zmieści się w tej przestrzeni i w Twoim budżecie. Obecnie, biorąc pod uwagę cenę, wydajność i typowy pokój dzienny, najlepszym rozwiązaniem jest ekran o przekątnej od 55 do 65 cali.
Wielkość ekranu zależy również od tego, jak blisko telewizora siedzisz. Generalnie, jeśli widzisz piksele ekranu, to oznacza, że siedzisz zbyt blisko. Dobrą zasadą jest siedzenie w odległości trzykrotnie większej niż wysokość ekranu w przypadku telewizorów HD i 1,5-krotnie większej niż wysokość ekranu w przypadku telewizorów 4K. Innymi słowami, można siedzieć dwa razy bliżej telewizora UHD.
Jeśli zamierzasz korzystać ze stojaka na telewizor, pamiętaj o uwzględnieniu jego wymiarów w swoich obliczeniach, aby zapewnić dobre dopasowanie. Należy również pamiętać, że coraz częściej telewizory są montowane na nóżkach po zewnętrznej stronie, a nie na podstawach w środku, co wymaga jeszcze więcej miejsca.
Co to jest skalowanie 4K i dlaczego jest ono potrzebne?
Podczas oglądania treści FHD (niższej jakości) na telewizorze 4K technologia skalowania konwertuje sygnał wideo i zwiększa jego rozdzielczość do jakości zbliżonej do 4K. Innymi słowy, nie tylko rozciąga obraz do rozmiaru ekranu, ale także poprawia jego jakość.
Technologia skalowania automatycznie analizuje rozdzielczość, redukuje szumy, poprawia wyrazistość szczegółów oraz optymalizuje kontrast i kolory, zbliżając jakość treści do poziomu 4K. Każdy producent telewizorów stosuje inną technologię skalowania.
Rozdzielczość ekranu
Przez wiele lat standardem była rozdzielczość 1920x1080, zwana też Full HD. Obecnie produkcja telewizorów szybko przechodzi na telewizory 4K. Te modele mają cztery razy więcej pikseli w porównaniu z ekranami HDTV.
Najistotniejszą przewagą telewizorów o rozdzielczości Ultra HD jest to, że mniejsze elementy na ekranie mają więcej szczegółów, a także wyraźniejszy tekst. Ogólnie rzecz biorąc, obrazy wydają się bogatsze i bardziej realistyczne niż na ekranie telewizora HDTV. Wyraźniejsze obrazy mają rownież kolejną zaletę - pozwalają komfortowo oglądać telewizor z mniejszej odległości.
Filmy w jakości Ultra HD wyglądają świetnie i jest coraz więcej materiałów, którymi można się cieszyć. Kilka serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Video i YouTube, zaczęło oferować treści 4K, zapewniając telewizorom możliwość łatwego wyszukiwania filmów i programów 4K.
HDR
HDR (High Dynamic Range) to stosunkowo nowa funkcja w telewizorach 4K Ultra HD, oznaczająca wysoki zakres dynamiki, czyli możliwość wyświetlania większej liczby kolorów, wyższego poziomu kontrastu i większej jasności. HDR jest w zasadzie ulepszeniem 4K. W związku z tą nową funkcją producenci telewizorów wprowadzają nowe oznaczenia, aby odróżnić je od standardowych telewizorów 4K Ultra HD.
Podstawowy standard dla treści o wysokim zakresie dynamiki nazywa się HDR10. Dziesiątki firm oferują tą podstawową minimalną specyfikację z HDR, dlatego na kompatybilnych telewizorach można zobaczyć napis "HDR10" lub "Ultra HD Premium". Każdy telewizor HDR będzie obsługiwał co najmniej HDR10.
Dolby Vision to bardziej wymagająca wersja HDR. Zawiera ona dynamiczne metadane, które dostosowują efekt HDR na zasadzie klatka po klatce, dzięki czemu rezultaty są znacznie dokładniejsze i bardziej przekonujące. Obecnie Dolby Vision jest liderem w branży, jeśli chodzi o własne formaty HDR, i można go znaleźć w modelach premium większości producentów.
Rodzaje telewizorów
Poza telewizorami projekcyjnymi na rynku dostępne są w zasadzie tylko dwa rodzaje telewizorów 4K: LCD i OLED.
LED i LCD
Te telewizory Ultra HD wykorzystują diody elektroluminescencyjne (LED) do podświetlania ekranu LCD i mogą być niezwykle cienkie. Wiele z tych telewizorów może dynamicznie podświetlać określone części ekranu i przyciemniać inne części, aby lepiej odwzorować mieszankę jasnych i ciemnych obszarów sceny - jest to funkcja znana jako aktywne przyciemnianie lub lokalne przyciemnianie.
- Zalety: Szeroki wybór cen, rozmiarów i funkcji; jasne ekrany widoczne nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu; coraz lepsza jakość obrazu.
- Wady: Pojawiają się niedoskonałości podczas wyświetlania szybkiego ruchu; Utrata niektórych szczegółów cieni, ponieważ piksele nie mogą być całkowicie czarne; Obrazy bledną podczas oglądania z boku.
OLED
Telewizory OLED to jeszcze lepsze rozwiązanie niż pełnowymiarowe telewizory LED-LCD z kilkudziesięcioma strefami podświetlenia. Zamiast podświetlenia, telewizory OLED wykorzystują warstwę organicznych diod LED, sterowanych na poziomie pikseli, co pozwala uzyskać absolutną czerń i oszałamiający poziom kontrastu. Najlepsza w swojej klasie technologia wyświetlania jest dostępna wyłącznie w telewizorach 4K i 8K o przekątnej od 55 cali do 75 cali lub większej.
- Zalety: Najlepsza jakość obrazu; kolory nasycone, głębsza czerń, lepszy kontrast i szczegóły cieni niż w telewizorach LCD; zachowuje jakość obrazu, gdy patrzy się na niego z boku.
- Wady: wysoka cena; niższa jasność szczytowa niż w przypadku niektórych telewizorów LCD.
Podsumowując, jeśli kupujesz telewizor 4K, warto pomyśleć o telewizorze z obsługą HDR, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt, wybierz telewizor HDR z technologią Dolby Vision. Jest to format, który obecnie oferuje najwięcej treści. Rozdzielczość Ultra HD, zwana też 4K, stała się standardem i jest to lepszy wybór, jeśli chcesz zabezpieczyć swoją inwestycję na przyszłość.