disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Soundbary 2025

Soundbar to zintegrowany, kompaktowy system głośników. Najprościej mówiąc, jest to listwa z wbudowanymi głośnikami oraz wzmacniaczami, zapakowanymi w ładnie wyglądającą nowoczesną obudowę, zazwyczaj z zewnętrznym bądź wbudowanym subwooferem. Soundbar jest alternatywą dla dużych, często kosztownych kin domowych, składających się z wielu elementów nagłośnienia, które dodatkowo musimy odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu, aby dawały zadowalający efekt.

Jeśli szukasz relatywnie niedrogiego sprzętu podnoszącego komfort oglądania ulubionych filmów i słuchania muzyki, a dodatkowo dobrze pasującego do nowoczesnego designu mieszkań, to soundbar jest produktem, który doskonale się do tego nadaje. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy poradnik, który pomoże ci podjąć decyzję o zakupie soundbara spełniającego twoje oczekiwania.

Ważne kwestie techniczne

Poniżej opisaliśmy kilka kluczowych kwestii dotyczących parametrów soundbarów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu. Obejmują one zagadnienia techniczne, na które na ogół zwracają uwagę głównie osoby, które na co dzień się tym tematem interesują. Nie oznacza to jednak, że pozostali powinni te cechy ignorować. Poniżej wymieniliśmy i opisaliśmy najważniejsze z nich.

Moc

Moc wyrażana w watach jest najważniejszą i najbardziej przykuwającą uwagę klienta cechą każdego głośnika, nawet tego mniej obeznanego. Przy wyborze dobrego soundbara należy pamiętać, że najczęściej producenci podają parametry maksymalne dla całego zestawu. Jest to jednak swego rodzaju chwyt marketingowy, ponieważ głośniki grające przy mocy maksymalnej podanej przez producenta, zwyczajnie spaliłyby się po kilku minutach. Warto zatem przed zakupem dokładnie sprawdzić, ile mocy ciągłej RMS (faktyczna moc zestawu) ma każdy z głośników i subwoofer. Moc jednego głośnika nie powinna być wyższa od mocy typowego głośnika wbudowanego w nasz telewizor. Najczęściej ciągła moc głośników w soundbarach to od 7 do 40W. W przypadku subwooferów, ich moc nie przekracza 200W RMS, co jest wystarczające przy domowym użytkowaniu.

 

Obsługiwane formaty i standardy

Przy zakupie dobrej jakości soundbara należy zwrócić uwagę na standardy dźwiękowe. Najpopularniejsze z nich to:

  • Dolby Digital Plus - to standard telewizji DVB oraz konsoli do gier, ten format obsługuje większość soundbarów dostępnych na rynku;
  • DTS - HD - standard dla odtwarzaczy płyt Blue Ray. Jeśli chcemy korzystać z nowszych konsoli do gier przez soundbar, to obsługa standardu powinna pojawić się w naszym sprzęcie;
  • Dolby Atmos - standard kinowy najwyższej jakości dźwięku. Ten standard znajdziemy tylko w droższych soundbarach. Wielu producentów, chwali się nim w tańszych, 3-kanałowych listwach. Jeśli jednak sprzęt nie jest wyposażony w systemy imitujące tzw. dźwięk z góry, jak np. Vertical Surround Engine producenta Sony, to możemy uznać to za chwyt reklamowy.

Ilość kanałów

Ilość głośników (kanałów) oraz ich konfiguracja zależna jest od zaawansowania danego produktu. Modele zaczynają się od dwóch głośników, a przy najlepszych może być ich kilkanaście lub więcej. Najprostszą konstrukcją są soundbary w konfiguracji 2.0 - oznaczenie to mówi nam o danej konfiguracji, czyli dwa głośniki (2), bez zewnętrznego subwoofera (0). Należy pamiętać, że brak subwoofera, nie oznacza, że nie jest on zintegrowany z urządzeniem. Ważnym elementem jest również to, w jaki sposób zostały rozmieszczone głośniki w listwie. Ma to wpływ na odczuwanie dźwięku przestrzennego. Niektóre modele mają głośniki ustawione pod kątem 45 stopni na brzegu urządzenia, dzięki czemu dźwięk lepiej się rozprasza. Firma LG w wielu swoich modelach ustawia boczne głośniki do góry, co wyraźnie poprawia odczuwanie dźwięku przestrzennego.

Konfiguracje

Topowymi i najczęściej wybieranymi produktami, według opinii klientów oraz rankingów soundbarów, są te w konfiguracji 5.1 - pięciokanałowe z zewnętrznym subwooferem. Taka ilość kanałów jest w stanie zapewnić nam realistyczny, przestrzenny dźwięk. Z kolei najprostsze z nich, te z mniejszą ilością kanałów, zwłaszcza te bez zewnętrznego subwoofera, świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Większe zestawy i te posiadające subwoofery nie są raczej zalecane do małych przestrzeni.

Pasma sygnału

Kolejnym bardzo ważnym parametrem przy wyborze soundbara jest pasmo przenoszenia sygnału głośników. Jest to parametr odpowiadający za przenoszenie częstotliwości dźwięku analogowego. Aby zapewnić odpowiednie odtwarzanie dźwięku w całym zakresie ludzkiego słuchu, pasmo przenoszenia nie powinno być mniejsze niż 20Hz - 200kHz. Może natomiast być szersze - im więcej tym lepiej.

Kwestie praktyczne

W tym akapicie sprawdziliśmy inne istotne kwestie, związane bardziej z ogólną jakością produktu niż jego możliwościami technicznymi. Należy zauważyć, że dla wielu potencjalnych kupujących to właśnie te cechy mogą okazać się znacznie bardziej istotne. W końcu nie każdy z nas jest audiofilem i nie dla każdego jakość odtwarzanego dźwięku jest kluczowa.

Design

W dobie nowoczesnych wystrojów wnętrz mieszkań i domów, równie ważny jest wygląd sprzętu stojącego w widocznym miejscu, np. pod telewizorem. Klienci mają duże wymagania względem estetyki, jednak w tym zakresie praktycznie każdy model soundbarów spełnia ich oczekiwania. Głównym celem ich producentów jest minimalizacja sprzętu z zachowaniem odpowiednich parametrów dźwiękowych. Trzeba przyznać, że ten projekt wypalił w 100%. Soundbary są smukłe, lekkie o nieprzeciętnym i nowoczesnym designie, najczęściej w uniwersalnym czarnym kolorze. Spełniają wymogi właściwie każdego wnętrza, w przeciwieństwie do dużych kin domowych, łączących ze sobą nawet 10 urządzeń.

Jakość wykonania

Jakość wykonania i materiał wykorzystywany do budowy soundbarów mają również kolosalne znaczenie. Głośniki emitują drgania, dlatego dobry soundbar musi być wykonany z twardych materiałów, z odpowiednimi parametrami wchłania dźwięków i drgań, aby zapewnić odpowiednią akustykę, niezakłócaną trzeszczącymi plastikami. Najlepszymi materiałami są aluminium i drewno, ponieważ zapewniają odpowiednią akustykę. Niektórzy producenci, jak choćby LG, stosują mieszankę tworzyw sztucznych, która również bardzo dobrze się spełnia powyższe funkcje. Natomiast subwoofery zewnętrzne w większości przypadków wykonane są z drewna, co jest obecnie najlepszym rozwiązaniem.

Funkcje dodatkowe

Producenci w większości przypadków kuszą klientów dodatkowymi funkcjami, takimi jak radio FM, porty USB,bluetooth czy też WI-FI. Są to funkcjonalne dodatki pozwalające użytkownikom na podłączenie laptopa czy smartfona i streamingu muzyki z internetu, np. z YouTube. Radio FM jest raczej zbędne, bowiem można słuchać radia internetowego, jeśli mamy którąś z wyżej wymienionych funkcji. Są też produkty oferujące wbudowane aplikacje muzyczne takie jak Spotify czy Deezer. Bardziej zaawansowane mają nawet Chromecasta i asystenta Google.

Opinie nt. soundbarów

Jak widzimy, producenci dają nam dziś możliwość doboru odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do praktycznie każdej grupy użytkowników. To jaki soundbar wybierzemy w dużej mierze uzależnione jest od naszego budżetu oraz indywidualnych preferencji. Przed zakupem warto zaopatrzyć się w dodatkową wiedzę na temat sprzętu, aby dobrać najlepszy soundbar do własnych potrzeb. W Internecie znajdziemy mnóstwo rankingów soundbarów, wartościowe treści na stronach sklepów - opinie na temat danej marki, na które warto zwrócić uwagę. Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniej marki produkującej systemy audio. W testach najbardziej uznanymi markami są: Sony, JBL, Yamaha i LG, a my potwierdzamy te opinie. Marki te są zasłużone na rynku sprzętów audio i produkują najlepsze soundbary z najwyższej półki. Ze względu na to, że technologie dźwiękowe nie należą do najprostszych, a są dość zaawansowane, warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z propozycji nieznanych firm, produkujący towar tylko na potrzeby marketów. Jakość tego typu soundbarów będzie najprawdopodobniej znacznie niższa, co z pewnością negatywnie wpłynie na wrażenia z ich użytkowania.