disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Roboty koszące 2024

Roboty koszące, często nazywane kosiarkami automatycznymi lub robotami ogrodowymi, to bardzo komfortowe urządzenia. Skierowane są głównie do osób, które z różnych powodów nie mają czasu dbać o trawnik w tradycyjny sposób. Urządzenia te od pewnego czasu bardzo zyskują na popularności, doganiając w statystykach sprzedaży roboty sprzątające. Nic w tym dziwnego, bowiem dzisiejsze roboty ogrodowe są bardzo wydajne i warte zakupu. Skoro jesteś na tej stronie, to zapewne zastanawiasz się nad zakupem pierwszego robota koszącego. Ten wpis pozwoli Ci rozwinąć swoją wiedzę na temat tych urządzeń oraz ułatwi zakup najlepszego robota koszącego dopasowanego do twoich potrzeb.

Jaki robot koszący wybrać, na co zwrócić uwagę?

Na to jaki robot koszący spełni nasze oczekiwania, składa się wiele czynników. Dobry sprzęt to taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb, więc przed zakupem należy określić jego przeznaczenie aby dobrze zainwestować pieniądze. Należy pamiętać, że dobry robot koszący to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie robota?

Rozmiar trawnika

Jest to kluczowy czynnik. Przed zakupem powinniśmy zmierzyć przestrzeń w jakiej będzie pracować nasz nowy robot. Producenci podają maksymalną oraz zalecaną powierzchnię koszenia. Drugi parametr jest o wiele bardziej miarodajny. Maksymalna wartość podawana przez producentów, mierzona jest w warunkach idealnych - na płaskim trawniku o równym ukształtowaniu. Jeśli mamy duży trawnik, to warto również zainwestować w sprzęt, który będzie miał możliwie najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii, zwiększy to jego wydajność względem szybkości koszenia całego trawnika. Nasz robot zwyczajnie będzie robił mniej przerw na ładowanie. Najlepsze roboty koszące posiadają możliwość pracy nawet na trawnikach do 2000 metrów kwadratowych.

Ukształtowanie terenu

Niektóre trawniki obfitują w pnie czy korzenie, warto wtedy sprawdzić czy robot ma czujniki przeszkód, dzięki którym ominie również skalniaki czy też dekoracje ogrodu. Ważnym elementem jest też maksymalny kąt nachylenia, na jakim urządzenie pracuje, jeśli nasz teren jest pagórkowaty. Tańsze modele robotów ogrodowych mają możliwość pracy o nachyleniu tylko do 25 stopni, co niestety nie sprawdzi się w przypadku ogrodów o dużym nachyleniu.

Konfiguracja ogrodu

Niektóre trawniki w ogrodach są poprzecinane ścieżkami. W takim wypadku należy zainwestować w robota, który wyposażony jest w funkcję wyznaczania stref, w przeciwnym razie ścieżki pomiędzy połaciami trawy odczytane zostaną przez robota jako koniec trawnika. Niestety, tylko najlepsze roboty koszące, a co za tym idzie najdroższe, posiadają tę funkcję. Używa się do tego przewodów lub specjalnych czujników rozstawionych na trawniku. Dzięki tej funkcji możemy również zabezpieczyć oczka wodne, aby nasz robot nie wjechał do wody.

Bateria

Aby nasz robot był efektywny, powinniśmy ,wybrać model który ma baterię pozwalającą na dość długi czas pracy. Czas pracy w tańszych modelach to zaledwie do 45 minut, najlepsze roboty koszące na jednym ładowaniu pracować mogą 100 i więcej minut. Jest to oczywiście przybliżony czas pracy urządzenia, ponieważ na efektywność baterii wpływ mają również czynniki atmosferyczne. Czas ładowania baterii waha się od godziny do trzech. Na rynku znajdziemy roboty wyposażone w funkcję automatycznego ładowania, urządzenie w nią wyposażone wykryje niski poziom baterii i samo wróci do stacji dokującej, aby się naładować. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które czyni robota praktycznie bezobsługowym.

Poziom hałasu

Nikt z nas nie chce hałaśliwej maszyny w ogrodzie podczas grillowania czy innych czynności rekreacyjnych. Większość producentów podaje jaki poziom hałasu generuje dany model urządzenia, choć nie jest to regułą. Dla własnego komfortu warto wybrać robota, który będzie cichy i przyjemny.

Funkcje robotów koszących

Roboty koszące to innowacyjne urządzenia, które są stale ulepszane. Producenci robotów, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, rozwijają technologię robotów, dzięki czemu znajdziemy w nich szereg przydatnych funkcji, odpowiedzialnych za komfort jak i bezpieczeństwo użytkowania. Spójrzmy zatem jakie funkcje robotów koszących spełnią nasze oczekiwania.

Czujnik wysokości trawy

Jest to bardzo przydatna funkcja, która podnosi wydajność robota. Robot nie będzie jeździł stale w jednym miejscu kosząc już skoszoną trawę. Urządzenia z tą funkcją mają możliwość ustawienia wysokości trawy jaką ma kosić robot. Dzięki czujnikowi robot nie będzie kosił trawy niższej niż tego żądamy.

Mulczowanie

Dzięki funkcji mulczowania nie musimy stale grabić trawnika. Mulczowanie to cięcie trawy na drobne kawałki. Rozdrobniona trawa szybko ulegnie rozpadowi tworząc naturalny kompost dla naszego trawnika. Takie rozwiązanie to pełny komfort użytkowania. Niestety funkcja ta zarezerwowana jest dla najdroższych urządzeń.

Czujnik deszczu

Deszcz nie uszkodzi naszego robota, ponieważ jest wodoodporny. Jednak koszenie mokrej trawy nie ma specjalnie sensu - mokra trawa traci sprężystość a źdźbła kładą się po ziemi, co utrudnia precyzyjne cięcie, ponadto przy dłuższej trawie robot tak samo jak kosiarka może się zapchać przez przyklejenie się mokrej trawy do noży. Robot z funkcją czujnika deszczu przerwie swoją pracę, kiedy zacznie padać i samodzielnie wróci do stacji dokującej.

Czujnik temperatury

Jest to funkcja, która zapobiega uszkodzeniu robota. Jak wiemy roboty koszące często pracują w lato przy bardzo wysokiej temperaturze. Jak każdy sprzęt i robot może się przegrzać, jednak dzięki czujnikowi temperatury robot się wyłączy, jeśli zbliży się do temperatury przegrzania.

Sterowanie z poziomu smartfona

W dzisiejszych czasach, coraz więcej sprzętów kompatybilnych jest ze smartfonami. Jest to bardzo wygodne, gdyż możemy sterować naszym robotem w pracy, na urlopie czy w domu, nie wychodząc na ogródek. Dzięki aplikacji w swoim telefonie możemy zaplanować tygodniowy harmonogram koszenia, dostosować wysokość koszenia, wyznaczać strefy koszenia oraz zdalnie kierować robotem.

Zabezpieczenie przed dziećmi

Niektóre modele posiadają funkcję zabezpieczenia PIN. Nikt nie włączy robota przed wpisaniem kodu PIN. Jest to również przydatna funkcja antykradzieżowa - komu potrzebny roboty którego nie może włączyć?

Podsumowanie

Roboty do różnych czynności coraz częściej są kupowane na polskim rynku. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to bardzo komfortowe i efektywne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas na codziennych obowiązkach. Kupno robota koszącego trawę to bardzo dobry wybór. Według opinii użytkowników robotów koszących, są to urządzenia bardzo efektywne nawet na wymagających trawnikach. Niestety są to jeszcze drogie urządzenia, jednak ich cena sukcesywnie spada ze względu na coraz większą konkurencję rynkową. Można się zatem spodziewać, że za kilka lat dostępność tych urządzeń może się zwiększyć. W naszym rankingu polecanych robotów koszących znajdziesz wyłącznie sprzęt spełniający najwyższe standardy jakości.