disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Pralki Ladowane Od Gory 2025

W dzisiejszych czasach, niemalże w każdym domu pojawia się pralka. Wykonywanie prania jest jednym z naszych podstawowych obowiązków. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, iż  nie każdy ma na tyle miejsca, aby w jego łazience gościła pralka ładowana od frontu. W związku z czym producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, z pralkami ładowanymi od góry. Jest to ekonomiczne rozwiązanie pod względem oszczędności miejsca, oraz pieniędzy. W porównaniu do pralek wychodzących od tych samych producentów o podobnych parametrach przeważnie są tańsze co najmniej o kilkadziesiąt złotych. W trosce o naszych czytelników, przygotowaliśmy kilka ciekawych porad dla osób, które chcą zakupić nową pralkę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jest miejsce dla naszej nowej pralki. Należy zmierzyć bardzo dokładnie przestrzeń, w której będzie miał znajdować się nowy sprzęt. Każdy będzie poszukiwał swojej pralki według swoich wytycznych oraz potrzeb. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na pojemność bębna. Znajdziemy różne gabaryty, od 3 do 10 kilogramów, jednak należy musimy wybrać ją do naszych potrzeb. Jeśli mieszkamy sami, powinna wystarczyć nam pralka do 5 kg, jednak w przypadku rodziny lepiej wybrać sprzęt z większą ładownością, aby ograniczyć ilość cykli prania.

Koszty eksploatacji, klasy energetyczne, zużycie wody

Oczywiście zakup nowego sprzętu, łączy się z wydatkami, zatem szukasz sprzętu o jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, więc będziesz sugerował się kartą energetyczną interesującej pralki. Wyższa klasa energetyczna pralki oznacza niestety wyższą cenę, warto tu jednak pomyśleć o korzyściach oraz oszczędności wynikających zakupu właśnie pralki z wysoką klasą energetyczną. Aktualnie większość pralek na polskim rynku posiada klasy energetyczne od A+ do A+++, a co za tym idzie, zużywają od 40 do 70 litrów wody na cykl, co zależy od ładowności pralki. Im więcej plusów przy literce A, tym mniejsze zużycie energii, wody oraz niższy poziom hałasu. Współcześnie różnice w eksploatacji w skali roku są niewielkie, dlatego sugerowanie się nimi podczas wyboru zakupu nie jest wymagające. Jednak producenci zaspokajają potrzeby konsumentów, więc zaopatrują rynek w coraz bardziej ekonomiczny sprzęt.

Wirowanie

Wirowanie jest także ważną cechą naszej nowej pralki, dzięki niej możemy wyciągnąć z niej ubrania lekko wilgotne. Oznacza to krótsze wiszenie na suszarce, dzięki czemu oszczędzimy czas. Sprawdzi się to oczywiście jeśli mamy bardzo dużo prania i rozwiąże to problem braku miejsca na suszarce. Jest to zależne od klasy wirowania (oznaczonej literą od A do G) oraz określa wilgotność resztkową wyrażoną w procentach po zakończeniu wirowania. Najwyższa klasa (czyli A) pozostawia mniej niż 45% wilgotności resztkowej w naszym praniu. To właśnie klasa, która daje najsłabsze efekty, cechuje się najsłabszą wydajnością. Im wyższa maksymalna prędkość wirowania (wyrażona w obrotach np. poniżej 1100) na minutę, tym bardziej suche pranie. Niestety wadą niektórych pralek o wysokich obrotach, jest efekt w  postaci pogniecionych ubrań po wirowaniu. Przy delikatnych tkaninach, łatwo ulegającym zagnieceniom nie jest wskazane wirowanie 1200-2000 obr./min. Dlatego decydując się na nowy sprzęt, należy sprawdzić, czy posiada regulację obrotów. W taki sposób będziemy mogli wybrać obroty wirowania wskazane dla naszych ubrań.

Głośność pracy, jakość sprzętu

Należy zwrócić uwagę na hałas, który wytwarza nasza pralka. Jest to jeden z aspektów, o których najczęściej zapominamy. Hałasująca pralka może nam zepsuć humor podczas wieczornego relaksu, przez co może nas zniechęcić do robienia prania, a nasz kosz z będzie będzie rósł i rósł. Zatem mimo świetnych parametrów, każde jej użycie może nas irytować. Ważną informacją jest to, że w większości pralki ładowane od góry niestety są głośniejsze od tych, które ładujemy od frontu.

Co wpływa na hałas pralki?

Zasadniczym elementem hałasu, który wpływa na głośność pracy pralki (niezależnie od tego, czy ładowanej od góry, czy od przodu), jest silnik. Pralki ładowane od góry mogą mieć silnik elektryczny szczotkowy lub inwertorowy. Silnik szczotkowy to klasyczne i popularne rozwiązanie, znane z wielu pralek ładowanych od góry. Nowsze modele, zwłaszcza o niższej klasie energetycznej, zawierają silniki inwertorowe, które uznawane są za cichsze i osiągają wysokie obroty. Jednak aby zniwelować denerwujący hałas musimy dobrze wypoziomować naszą pralkę, co da nam

gwarancję cichszej pracy. Warto wiedzieć, że każdy sprzęt ma jakąś blokadę i jeśli skacze po naszej łazience, to najzwyczajniej w świecie o czymś zapomnieliśmy. Pralka powinna mieć poziom hałasu w granicach 50 dB(A), natomiast podczas wirowania może on wzrosnąć do 75 dB(A).

Czy pralki ładowane od góry są gorsze?

Pralka ładowana od góry jest świetną alternatywą dla standardowej dużej pralki otwieranej od frontu. Oczywiście nie są one gorsze jakościowo, ani nie tracą na ładowności. Wbrew powszechnemu przekonaniu potrafią być bardzo pojemne.Warto sprawdzić ilość programów jakie posiada interesujący nas sprzęt, pod kątem naszych wymagań. Bardzo popularne są programy “eko” i “szybkie”, ze względu na to, iż właśnie one pobierają najmniej wody i energii. Dodatkowym aspektem, który może zainteresować rodziców jest “blokada rodzicielska” chroniąca przed przypadkowym wyłączeniem sprzętu, przez małe dzieci. Takowa pralka posiada wszystkie przyciski na górnej części pralki, przez co malucha nie przyciągną kolorowe światełka, czy pokrętła. Dodatkowo pralka jest otwierana od góry, więc mamy pewność, że maluch nie zainteresuje się wirującą w niej zawartością, ponieważ modele te nie mają szybki. My z kolei nie musimy się schylać, żeby załadować naszą pralkę. Wystarczy otworzyć pokrywę i wrzucić pranie do środka. Jest to całkiem ważna cecha przy wyborze sprzętu dla osób starszych lub schorowanych. Należy zwrócić uwagę na cenę tych pralek, które oscylują w granicach 1000-1500 zł. w tej cenie znajdziemy już pralki, które znajdują się na czołowych miejscach w rankingach. Szczytowa granica cenowa dla pralek ładowanych od góry wynosi trochę ponad 2000zł. Jednak decydując się na taki wydatek mamy duże pole manewru i możemy wybierać wśród renomowanych, najbardziej zaawansowanych i energooszczędnych modeli czołowych marek.

Podsumowanie

W dobie dzisiejszych czasów, nie ma wątpliwości, że pralka należy do najczęściej używanych urządzeń w domach. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie np. z małymi dziećmi właśnie bez pralki. Przy ogromnym wyborze różnych firm i modeli pralek, selekcja idealnego sprzętu to nie lada wyzwanie, dlatego lepiej wcześniej przygotować sobie wytyczne, które chcielibyśmy, aby nasze urządzenie spełniało. Pralki ładowane od góry idealnie sprawdzą się w małych mieszkankach lub w przypadku osób, które mieszkają same i nie potrzebują wykonywać często wielkich cykli prania. Pod względem ekonomiczności należy pamiętać, że właśnie te pralki cieszą się energooszczędnością, co za tym idzie tańszą eksploatacją na co dzień.