Wybór płyty indukcyjnej może być naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ różnorodność i przedział cenowy tych produktów jest ogromny. Aby Ci ułatwić życie, zebraliśmy informacje z raportów ekspertów i testów w celu porównania produktów i wybraliśmy 5 najlepszych modeli dostępnych obecnie na rynku.
Płyty indukcyjne to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań w nowych kuchniach. Jeśli chcesz, żeby posiłki serwowane w Twojej kuchni dorównywały jakością tym z profesjonalnej restauracji, powinieneś wziąć pod uwagę zakup płyty indukcyjnej. Użytkownicy cenią je za efektywne działanie i oszczędność energii elektrycznej, a także brak ryzyka oparzenia.
W sklepach można trafić na dziesiątki różnych modeli, dlatego zakup odpowiedniej płyty nie zawsze jest prosty. W tym artykule przedstawimy Ci zalety i wady używania indukcji oraz doradzimy, czy lepiej zainwestować w płytę indukcyjną czy gazową. Na koniec przedstawimy Ci kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealną płytę do Twojej nowej kuchni w 2022 roku.
Zasada działania kuchni indukcyjnej
Pora na małą lekcję fizyki. Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Pod powierzchnią płyty znajdują się zwoje, przez które przepływa prąd. Jak to wygląda w praktyce? Gdy położysz na niej metalowe naczynie, pomiędzy nim a cewką wytwarzane jest silne pole magnetyczne, co doprowadza to do jej nagrzania.
Jakie są najważniejsze zalety płyty indukcyjnej?
Jeśli zastanawiasz się, czy płyta indukcyjna będzie dobrym wyborem w Twojej kuchni, musisz wiedzieć, że rozwiązanie to jest często stosowane nie tylko przez profesjonalistów, ale i zwykłych ludzi. Nie bez powodu. W czasach szybujących do góry cen gazu i zapowiedzi ograniczenia jego dostępności przewaga płyt indukcyjnych nad gazowymi wydaje się oczywista.
Oszczędność i dbałość o środowisko
Płyty indukcyjne nie wymagają podłączenia do gazu, a więc są całkowicie niezależne od tego surowca. Ostatnimi czasy wiele osób decyduje się na zainstalowanie na swoim dachu paneli fotowoltaicznych generujących „darmowy prąd”. Dzięki temu użytkowanie płyt wykorzystujących wyłącznie elektryczność może być dużo tańsze.
Warto dodać, że sprawność płyt indukcyjnych jest dużo większa niż w przypadku tradycyjnych płyt gazowych. W przeciwieństwie do płyt gazowych, które zamieniają na ciepło zaledwie 25% energii, płyta indukcyjna wykorzystuje energię elektryczną niemal w 100%. W ten sposób dbamy o środowisko. Dla użytkownika jest to ogromna zaleta, ponieważ czas gotowania zostaje skrócony do minimum. Gdy zdejmiesz naczynie z płyty, grzanie automatycznie się zatrzyma.
Bezpieczeństwo płyt indukcyjnych
Na płycie znajdują się palniki o różnej średnicy. Dzięki temu do naszej płyty indukcyjnej z pewnością dopasują się garnki i patelnie we wszystkich możliwych rozmiarach. Możemy samodzielnie regulować moc grzania, wybierając odpowiedni poziom. Niewłaściwe ustawienie mocy palnika w kuchence gazowej może skutkować wydostaniem się ognia poza naczynie, co może z kolei skończyć się przypaleniem jego zewnętrznych ścian.
Pole grzania jest ograniczone do powierzchni przylegającego do płyty dna naczynia, co znacznie ogranicza ryzyko oparzenia. Czasami dochodzi do rozszczelnień. Wówczas gaz ulatnia się całkowicie bez naszej wiedzy, co może w poważny sposób wpłynąć na nasze życie, a w niektórych przypadkach bezpośrednio mu zagrażać.
Czystość powierzchni płyty
Brak wystających elementów sprawia, że płytę taką dużo łatwiej jest utrzymać w czystości. Powłoka płyty umożliwia łatwiejsze czyszczenie, gdyż spadające na nią resztki nie przywierają ani nie przypalają się. Na płycie nie ma żadnych wypukłości ani wgłębień, w które mógłby dostawać się trudny do usunięcia tłuszcz. Wystarczy lekko przetrzeć taflę szkła, bez potrzeby używania żadnych specjalnych detergentów.
Nowoczesny wygląd i estetyka indukcji
Niewątpliwą zaletą płyt indukcyjnych jest ich estetyczny wygląd. Płyty gazowe mają wprawdzie różne wzory i modele, jednak fizyczne palniki mogą nie każdemu odpowiadać. Wszystkie płyty indukcyjne są do siebie zbliżone wyglądem. Zazwyczaj są czarne, jednak można spotkać się również z białymi, które będą idealnie komponować się z kuchnią w jasnej kolorystyce.
W rogu płyty znajdują się pokrętła albo płaskie przyciski do włączania lub wyłączania palników. Perfekcyjnie gładka powierzchnia nada nowoczesnego charakteru każdemu wnętrzu.
Czy indukcja ma jakieś wady?
Samo użytkowanie indukcji to duża oszczędność. Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne koszty. Zakup i zamontowanie płyty mogą kosztować nas nawet kilka tysięcy złotych. Zakres cenowy płyt indukcyjnych jest duży i zaczyna się od 600 do 700 zł, podczas gdy za najdroższe modele można zapłacić nawet 3000 zł.
Producenci szczegółowo określają, jakie normy powinny spełniać meble, na których można umieścić płytę. Indukcja wykorzystuje elektromagnetyczność, dlatego też urządzenia, które mogą ulec rozmagnesowaniu, nie powinny się znajdować blisko niej.
Jak użytkować płytę indukcyjną?
Płyta indukcyjna nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Dzięki specjalnej powłoce płyta nie ulega zarysowaniom, a także ma większą trwałość i odporność na ewentualne uderzenia. Samo jej użytkowanie jest proste, a obsługi można się szybko nauczyć. Gotowanie rozpoczyna się od włączenia odpowiedniego palnika pokrętłem lub dotykowymi przyciskami, najczęściej oznaczonych plusem i minusem. Następnie płyta nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, co może potrwać kilkadziesiąt sekund.
Aby móc gotować na płycie indukcyjnej, trzeba zaopatrzyć się w specjalne naczynia. Garnki i patelnie powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, żeliwne, emaliowane, ze stali ferromagnetycznej lub szlachetnej, która pozwoli strumieniowi wytworzonego przez płytę ciepła przedostać się wyżej. Wybór naczyń przeznaczonych dla kuchenek indukcyjnych jest jednak szeroki i to w każdym zakresie cenowym.
Co wziąć pod uwagę decydując się na zakup płyty indukcyjnej?
Rozmiar
Rozmiar płyty zależy od liczby palników. Najpopularniejsze są kuchenki czteropalnikowe. Optymalna szerokość płyty wynosi 60 cm, jednak jeżeli powierzchnia blatów w Twojej kuchni jest większa, może warto zastanowić się nad zakupem szerszej, wygodniejszej płyty.
Moc
Moc płyty zwykle wynosi od 3,7 do 10 kW. Oczywiście powinna być jak największa, może to jednak odbić się na wyższym zużyciu prądu. Warto więc zadbać tu o rozsądny kompromis – płyta o mocy 7 kW powinna wystarczyć do większości zastosowań.
Wygląd
Powierzchnie płyt wykonane są ze szkła, a więc mogą mieć różny połysk i odcień. Każdy producent stosuje inne wykończenie, co będzie miało wpływ nie tylko na łatwość montażu, ale i na wygląd płyty.
Dodatkowe funkcje
Użytkowanie płyty ułatwić mogą wbudowane w nią funkcje. Niektóre kuchenki automatycznie zwiększają lub zmniejszają moc, podczas gdy inne mają minutnik, zdalne sterowanie lub gotowe programy, czy nawet opcję sprawdzania przydatności garnków.
Podsumowanie
Smak potraw z kuchenki indukcyjnej znacznie różni się od tych przyrządzanych na zwykłej płycie gazowej, co warto sprawdzić na własną rękę. Jeśli nie byłeś do tej pory przekonany do zakupu płyty indukcyjnej, mamy nadzieję, że udało nam się rozwiązać chociaż część z Twoich wątpliwości. Jeśli cenisz sobie oszczędność, wydajność i nowoczesny, estetyczny wygląd, powinieneś wziąć pod uwagę indukcję.