disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Piekarniki Do Zabudowy 2025

Wyposażenie, umeblowanie kuchni, jest największym wyzwaniem dla osób urządzających mieszkanie. Piekarnik jest niewątpliwie jednym z podstawowych urządzeń które powinny znaleźć się w naszej kuchni. W dzisiejszych czasach, dzięki nowatorskim rozwiązaniom, możemy cieszyć się funkcjonalnym sprzętem w połączeniu z ładnym designem. Piekarniki do zabudowy są popularne, a wpływ na to ma moda na urządzanie mieszkań w sposób nowoczesny oraz możliwe jak najbardziej jednolity, bez dodatkowych sprzętów wolnostojących. Na rynku znajdziemy duży wybór tych urządzeń, a wachlarz funkcji jaki serwują nam producenci tych sprzętów zadowoli każdego klienta. W tym artykule znajdziesz kilka porad jaki piekarnik do zabudowy spełni twoje wymagania.

Typy piekarników

Piekarniki dzielimy na gazowe i elektryczne. Te pierwsze są już powoli wypierane z rynku, nadal znaleźć jednak można użytkowników do nich przekonanym. Główny wpływ, ma na to cena energii, gaz jest tańszy od energii elektrycznej. Podstawowych typów zabudowy piekarnika, tak aby ładnie współgrał z otoczeniem w kuchni, są trzy. Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom.

Gazowe

Piekarniki elektryczne zużywają dużo prądu i są zdecydowanie droższe w eksploatacji niż piekarniki gazowe. Dlaczego zatem w sklepach znajdziemy dużo większy wybór  piekarników elektrycznych? Wiele nowych budynków, w szczególności bloków mieszkalnych nie jest uzbrojonych w dostęp do gazu ziemnego, przez co, według statystyk, sprzedaje się zdecydowanie więcej piekarników elektrycznych. Zatem producenci tego typu sprzętu dużo chętniej produkują rozwiązania zasilane przez prąd. Efektem tego jest większy wybór w sklepach piekarników elektrycznych, które są przeważnie wyposażone w nowsze technologie.

Jaka zabudowa

Przy wyborze piekarnika do zabudowy, musimy również zastanowić się do jakiej zabudowy on będzie. Opcji jest kilka, to jaką wybierzemy uzależnione być może od projektu naszej kuchni, budżetu i dostosowania do własnych potrzeb.

  • Zabudowa pod blatem - jest to najbardziej popularna forma zabudowy. Jest najtańszą i najprostszą opcją. Piekarnik znajduje się pomiędzy szafkami. Zaletą tego rozwiązania jest elastyczność, bowiem bez większych problemów można zabudować piekarnik w już istniejącej kuchni, np. gdy chcemy wymienić stary wolnostojący sprzęt na nowy do zabudowy, najczęściej dodatkowym kosztem będzie tylko blat. Według opinii na temat piekarników do zabudowy, klienci wskazują ten typ jako najczęściej przez nich stosowany;
  • Zabudowa kolumnowa - ten typ zabudowy polega na wbudowaniu piekarnika wyżej, pomiędzy szafkami bądź innymi sprzętami AGD. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ możemy usytuować piekarnik tak, aby nie musieć się schylać;
  • Zabudowa na ścianie - mocowanie piekarnika na ścianie jest najnowszym rozwiązaniem w wystroju kuchni. Ten typ montażu podobnie jak w przypadku zabudowy kolumnowej poprawi nasz komfort użytkowania. W tym rozwiązaniu możemy pokusić się o zakup droższego piekarnika z windą.

Funkcje piekarników

W dobie rozwoju technologicznego producenci AGD prześcigają się w wymyślaniu różnych funkcji, ułatwiających nam codzienne użytkowanie sprzętu. Poza standardowymi już funkcjami jak termoobieg czy ładnie wyglądające panele LCD, w piekarnikach możemy dziś znaleźć bardziej wymyślne funkcję - wszystko to zależy jedynie od naszego budżetu. Najlepsze piekarniki do zabudowy posiadają nawet funkcję sterowania z poziomu smartfona. Topowe firmy AGD, takie jak Bosch, proponują swoim klientom programy automatycznego czyszczenia. W rankingach piekarników do zabudowy, najbardziej wyróżniającymi się funkcjami są jednak te które zapewniają nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania - na nich wypada się skupić przede wszystkim. Zobaczmy zatem co proponują nam producenci.

Podstawowe funkcje

W zależności od funkcji można dobrać sprzęt do własnych potrzeb. Podstawowymi funkcjami którymi dziś mogą się pochwalić praktycznie wszystkie topowe produkty, są nam dobrze znane: termoobieg, grzanie góra/dół, funkcja grilla, rożen, czy rozmrażanie. W zależności od danego modelu i ceny, funkcje te nierzadko są wzbogacane o pewne rozszerzenia, takie jak np. kilka funkcji grillowania, termoobieg 4D czy funkcje ECO (bardzo ważne przy piekarnikach elektrycznych). Są to zależnie od danego producenta, ulepszone o własne systemy i rozwiązania technologiczne funkcje.

Dodatkowe funkcje

Jeśli wymagamy od naszego nowego piekarnika, więcej niż tylko możliwości pieczenia, ustawiania czasu, termoobiegu itp., to warto zaopatrzyć się w dodatki. Tych na rynku sprzętu AGD nie brakuje. Jeśli uciążliwe dla użytkownika jest częste mycie komory po każdym pieczeniu, to warto rozejrzeć się za sprzętem, który oferuje nam system czyszczenia. Wyróżniamy 2 systemy czyszczenia piekarników: czyszczenie parowe i pyroliza. Ten drugi według ekspertów jest lepszym rozwiązaniem. Polega on na tym że piekarnik rozgrzewa się do około 500 stopni celsjusza na kilkanaście minut, zamieniając w pył zabrudzenia które opadają na dno komory, a po zakończeniu programu wystarczy wtedy tylko przetrzeć szmatką. Inną przydatną funkcją, za którą można wyróżnić, jest Autopilot oparty na wgranym oprogramowaniu. Wystarczy wybrać odpowiedni program automatyczny, do danego wypieku, a piekarnik sam dostosuje parametry czasowe i temperaturę. Poszczególne modele różnią się ilością programów, przy czym droższe piekarniki mogą mieć ich nawet kilkanaście. Dla klientów ceniących sobie maksymalny minimalizm mebli i sprzętów w mieszkaniu, większość marek piekarników elektrycznych oferuje piekarniki z funkcją mikrofali. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w kuchni.

Bezpieczeństwo

Komfort jest niezwykle ważny, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze. Piekarniki rozgrzewają się do naprawdę wysokich temperatur i korzystają z dużej ilości energii, zatem systemy bezpieczeństwa należą do kluczowych przy wyborze odpowiedniego piekarnika, zwłaszcza w przypadku kuchenek gazowych. Kupując kuchenkę gazową najważniejszym systemem bezpieczeństwa jest system zapobiegający ulatnianiu się gazu. Jeśli dziecko lub dorosły przypadkiem włączy gaz bez zapalanie palnika, piekarnik powinien odciąć dopływ gazu po kilku sekundach. Na szczęście dziś w piekarnikach gazowych jest to wymóg, a nie dodatkowa funkcja. Kolejną niezbędną funkcją bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli w domu mamy dzieci, są tzw. “zimne drzwi”, czyli zastosowanie kilku szyb od drzwiczek piekarnika, w których znajduje się próżnia. Dzięki temu piekarniki nie nagrzewają się tak mocno z zewnątrz. Są co prawda ciepłe, ale nie na tyle aby się poparzyć. Dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa, na które warto zwrócić uwagę, przy zakupie piekarnika to: blokada drzwi (zwłaszcza przy piekarniku w zabudowie niskiej), awaryjny wyłącznik bezpieczeństwa oraz wskaźnik zalegania ciepła wewnątrz.

Podsumowanie

Rynek urządzeń AGD jest bardzo dynamiczny, technologie jakie oferują nam producenci są funkcjonalne, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Jak widać, dobór odpowiedniego sprzętu, zwłaszcza emitującego ciepło, nie jest prostym wyborem. Dobór odpowiedniego producenta przy wyborze piekarnika, daje nam gwarancję produktu najwyższej jakości. W tym wypadku polecamy sprzęt produkowany przez czołowych producentów branży AGD i RTV.