Zbyt wysoka, podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt wysoka wilgotność jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów, które są toksyczne dla naszego organizmu. Powstający na ścianie grzyb, czy wilgotne mury są też powodem częstszych remontów i nieprzyjemnego zapachu. Kluczowym zatem powinno być dbanie o to czym oddychamy, w trosce o siebie i najbliższych. Osuszacze powietrza to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią swoje zdrowie. Jeśli zatem mamy problem z wilgocią w domu czy mieszkaniu, powinniśmy zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże nam z tym walczyć. Spójrzmy zatem jaki osuszacz powietrza dobrać do własnych potrzeb.
Rodzaje osuszaczy
Znamy przyczyny i konsekwencje płynące ze zbyt wilgotnego powietrza, przejdźmy zatem do zapobiegania jego pojawieniu się.
Osuszacze powietrza to elektryczne urządzenia mające za zadanie eliminować wilgoć z powietrza, którym oddychamy. Na rynku rozróżniamy głównie dwa rodzaje tych urządzeń - kondensacyjne i adsorpcyjne. To jaki wybierzemy powinno być zależne od naszych potrzeb oraz powierzchni na jakiej sprzęt będzie użytkowany. Ceny tych sprzętów są bardzo zróżnicowane. Najprostszy sprzęt kupimy już za 200 zł, jednak najlepsze osuszacze powietrza mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Kluczowe zatem jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Osuszacze kondensacyjne (ziębnicze)
Osuszacze tego typu, do skroplenia wody z zaciągniętego wentylatorem z powietrza, wykorzystują sprężarkę (kompresor). Dwa powietrzne wymienniki ciepła (jeden chłodzi, drugi grzeje) skraplają drobinki wody zawarte w powietrzu - jest to tzw. efekt rosy. Osuszacze kondensacyjne osiągają najlepszą wydajność przy 30 stopniach celsjusza i wilgotności 80%. Oznacza to, że świetnie nadają się do mieszkań, które z jakichś przyczyn mają dużą wilgotność, np. usytuowanych na podmokłych terenach. Poniżej 30 stopni celsjusza wydajność urządzenia wyraźnie spada. Należy pamiętać, że producenci podają parametry znamionowe - czyli najwyższą wartość wydajności w najlepszych warunkach pracy dla danego urządzenia. Zaletą tych urządzeń jest fakt, iż nie podgrzewają one powietrza.
Osuszacze adsorpcyjne
Adsorpcja to proces wiązania się cząsteczek, atomów i jonów, które powoduje zmiany stężenia wody. Za ten proces w urządzeniu odpowiedzialny jest rotor pokryty adsorbentem - substancją, na której zachodzi proces adsorpcji. Adsorbent najczęściej wykonany jest z żelu krzemowego. Istnieją dwa rodzaje tych urządzeń. Mniej profesjonalne do zastosowań domowych, które skraplają wodę do zbiornika oraz bardziej profesjonalne, które do pozbycia się wody wykorzystują osobny system wentylacyjny, odprowadzający wilgoć poza pomieszczenie. Urządzenia te są bardzo wrażliwe na pyłki, a to za sprawą wykorzystania rotora, który może ulec uszkodzeniu. W przeciwieństwie do osuszaczy kondensacyjnych są droższe w eksploatacji, a wpływ na to ma większy pobór energii elektrycznej.
Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza
Skoro znamy już podział na grupy tych urządzeń, zapoznajmy się z najważniejszymi ich parametrami, które podają producenci tych sprzętów. Są one bardzo ważne, bo odpowiadają za wydajność sprzętu, komfort użytkowania oraz jego funkcjonalność. Odpowiedni dobór urządzenia jest bardzo ważnym elementem naszego zakupu, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt tego typu. Różnorodność naszych mieszkań, ich układ czy też wielkość są kluczowe przy zakupie osuszacza powietrza, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.
Wydajność
Przed zakupem odwilżacza do mieszkania musimy określić jaką powinien mieć wydajność oraz na jakich powierzchniach i w jakich warunkach będzie stosowany. Do regulacji wilgotności w zawilgoconym pomieszczeniu wystarczy 5-10l/24h. Jeśli chcemy regulować wilgotność w mieszkaniu o powierzchni około 50 m2, powinniśmy zastanowić się nad mocniejszym sprzętem - około 20l/24h. Jeśli chcemy regulować wilgotność w piętrowym domu lepiej zaopatrzyć się w dwa mniejsze urządzenia niż jedno duże, wpływ na to ma układ mieszkania, rozmieszczenie ścianek działowych itp. Do zimnych pomieszczeń, takich jak piwnice, lepiej wybrać urządzenia o stałej wydajności czyli osuszacze adsorpcyjne. Należy jednak wziąć pod uwagę również ilość pyłków w pomieszczeniu, w którym zostanie dany osuszacz wykorzystany.
Przepływ powietrza
Jest to bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Odpowiada on za ilość wymienianego w pomieszczeniu powietrza. Parametr ten podawany jest w metrach sześciennych. Tutaj należy przyjąć zasadę, że im wyższa jest ta wartość, tym lepiej. Dla przykładu, osuszacz powietrza, który jest w stanie wymienić 260 m3 powietrza, ustawiony w pokoju o powierzchni 20 m2 jest w stanie w godzinę pięciokrotnie osuszyć znajdujące się w nim powietrze. Oczywiście, nie ma potrzeby inwestować pieniędzy w sprzęt, którego spektrum działania obejmuje tak duży obszar, jeśli chcemy osuszać powietrze w pomieszczeniu o znacznie mniejszym metrażu. Można wówczas rozważyć zakup lepszego urządzenia, które obsługuje mniejszą powierzchnię, dzięki czemu zyskamy dobrą jakość za relatywnie niższą cenę. Tym bardziej, że dla naszego zdrowia, jeden obieg powietrza na godzinę w zupełności wystarczy.
Zużycie energii
Osuszacze powietrza działają na prąd elektryczny. W dobie dbania o środowisko i dość wysokich cen energii warto zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia. W zależności od modelu i budowy, przedział zużycia energii jest dość rozpięty. Najwięcej energii, bo nawet 1,6 kW, zużywają osuszacze budowlane, ze względu na ich wysoką moc i dużą wydajność, która jest adekwatna do środowiska w jakim muszą pracować. Domowe osuszacze powietrza dostępne w sklepach zużywają około 0,28 do 0,56 kW. Najwięcej prądu pobierają osuszacze adsorpcyjne. Warto wiedzieć, że parametry zużycia podane przez producenta dotyczą nieprzerwanej pracy urządzenia w ciągu doby.
Regulacja wilgotności powietrza
Wilgotność powietrza to termin określający zawartość drobinek wody w pomieszczeniu. Parametr ten wyraża się w procentach. Przyjazna dla naszego zdrowia wilgotność powietrza oscyluje na poziomie 40%-60%. Wyższa lub niższa może być uciążliwa. Zbyt niska wilgotność powoduje obniżenie odporności, wysychanie spojówek oczu, a także choroby górnych dróg oddechowych. Z kolei zbyt duża zawartość wody w powietrzu jest odpowiedzialna za powstawanie na ścianach pomieszczeń pleśni i grzybów, które są odpowiedzialne za szereg chorób. Toksyczne grzyby i pleśnie szczególnie niebezpieczne są dla osób starszych i dzieci. Usunięcie grzyba ze ściany jest bardzo drogim i czasochłonnym przedsięwzięciem, zatem w trosce o bezpieczeństwo domowników oraz własny budżet warto zainwestować w sprzęt, który będzie regulował stan naszego powietrza.
Podsumowanie
Sprzęt AGD dbający o jakość powietrza, a tym samym o nasze zdrowie, jest coraz chętniej kupowany przez klientów. Wpływ na to ma coraz gorsza jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Właściwa wilgotność powietrza chroni nas przed rozwojem wielu chorób układu oddechowego. W czasie dzisiejszych wydarzeń spowodowanych ekspansją chorób wirusowych, takich jak grypa czy COVID-19, jakość powietrza wydaje się być sprawą kluczową. Odpowiednia jakość powietrza wpływa również na rozwój naszych dzieci. Dobry osuszacz powietrza jest relatywnie niedrogi, dlatego taka inwestycja na pewno nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. W końcu zdrowie powinno być naszym priorytetem.