Aby dokonać właściwego zakupu, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa odkurzacz. Zdając sobie sprawę, jaka jest zasada działania urządzenia, jakie są zasadnicze różnice między jego typami, jakie są cechy jakościowe i konstrukcyjne urządzenia, można wybrać taki odkurzacz, który będzie doskonałym pomocnikiem w gospodarstwie. Zasada działania odkurzacza.
Jak działa i z czego się składa nowoczesny dobry odkurzacz?
Takie urządzenie standardowo nie jest wyposażone w skomplikowany mechanizm działania. Zasada działania odkurzacza polega na tym, że podczas pracy silnika w urządzeniu jest tworzony drążek, dzięki któremu śmieci, kurz i cząsteczki brudu są wchłaniane przez rurę. Na końcu rury instalowana jest specjalna szczotka, która podnosi stos i pozwala wyciągnąć wilgoć z podłoża dywanu. Kurz i brud z powietrzem są wessane przez filtr w worek. Za pomocą filtra powietrze jest oczyszczane, zanim wróci do pomieszczenia. Filtrowanie powietrza — jedno z najważniejszych działań urządzenia. W tanich urządzeniach powietrze jest źle wyczyszczone z kurzu. W wyniku tego wraca pył, przy tym nie tylko gromadzony w worku, a już zmieszany z powietrzem i brudem. Dalej go wdychają mieszkańcy pomieszczenia. Dość często jako filtr jest używany zbiornik, wypełniony wodą. Kurz i brud pozostaje w środku, a powietrze, dodatkowo oczyszczone od brudu, wychodzi z powrotem do pomieszczenia. Zwykły odkurzacz składa się z: włącznika, silnika, regulatora siły ssania, filtru wylotowego, przyciska zwijania przewodu, turbin, zbiornika kurzu lub worka, filtra, szczotki, przewodu zasilającego, rury ssącej i przewodu zasilającego.
Każdy odkurzacz, niezależnie od jego ceny, jest wyposażony w 3 filtry:
- główny zbierający kurz i śmieci
- silnikowy
- filtr przeciwpyłkowy cząsteczkowy, który oczyszcza powietrze przed jego wyjściem do pomieszczenia. Nawet najdroższe modele nie są wyposażone inaczej, dlatego warto wziąć pod uwagę przy zakupie, że informacje o obecności dodatkowych elementów lub urządzeń do oczyszczania — chwyt marketingowy. Właściwie żadnych istotnych różnic dodatkowy filtr nie przyniesie
Skuteczność odkurzacza z uwzględnieniem cech charakterystycznych
Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na 3 podstawowe cechy przyrządu:
- moc silnika
- moc ssania
- system filtracji
Ważne jest, aby odróżnić moc ogólną odkurzacza od mocy ssania. Pierwszy wskaźnik oznacza ilość energii, którą zużywa urządzenie podczas pracy. Średni wskaźnik dla zwykłych odkurzaczy, stosowanych do celów domowych - 1300-2000 W. Większość konsumentów wiążą wskaźniki mocy odkurzacza i jakości wykonywanej urządzeniem, ale to błędny argument. Produkty różnych marek z takimi samymi wskaźnikami mocy silnika mogą działać w różny sposób. Na czystość sprzątania ma wpływ kilka czynników.
Moc ssania określa jakość uzyskiwanego na wyjściu rezultatu. Im wyższa ona będzie, tym więcej zanieczyszczeń będzie w stanie wchłonąć w siebie odkurzacz. Urządzenia z wysokim wskaźnikiem będą w stanie oczyścić wielkie brudne plamy. Od tego wskaźnika, zależy też szybkość sprzątania. Średni współczynnik mocy wynosi 250 W. Z takim odkurzaczem można spokojnie wykonywać sprzątanie lokalu mieszkalnego i likwidując zanieczyszczenia. Dla szybszego czyszczenia w warunkach zwiększonego zanieczyszczenia powietrza najlepiej sprawdzi się urządzenie o mocy 300 W. Dla fanów elektroszczotki sprawdzą się modele ze wskaźnikiem 350 W. Dobierając odpowiedni produkt, należy odróżniać 2 tych mocy.
Jeśli chodzi o system filtracji, to ona odgrywa również ważną rolę w pracy urządzenia. Dla odkurzacza ważne jest nie tylko zbierać kurz i brud z dywanu i włókien, ale i zostawić ten brud w urządzeniu, nie wypuszczając go z powrotem do pomieszczenia. Wskaźnik ten mierzy się w ilości pyłu, która jest zawarta w 1 m3 przestrzeni. Nawet 1% kurzu może zawierać tyle bakterii i alergenów, że wystarczy to do wystąpienia reakcji alergicznej lub problemów zdrowotnych. Jest to szczególnie ważne w tych rodzinach, gdzie są małe dzieci i zwierzęta. Optymalny współczynnik filtracji wynosi 99,97%. Ten poziom jest minimalny w celu zapewnienia czystego powietrza w pomieszczeniu.
Jak wybrać odpowiedni odkurzacz do swoich potrzeb?
Jaki odkurzacz kupić? Jaki odkurzacz polecacie i jaki odkurzacz wybrać – pytają klienci. Ogromna różnorodność rodzajów odkurzaczy i modeli różnych marek sprawiają, że bardzo trudno zdecydować się, jaki odkurzacz wybrać?
Przed wybraniem odkurzacza, należy przeanalizować:
- Swoje wymogi dotyczące higieny w pracy i opieki nad odkurzaczem
- Skłonność do alergii
- Potrzeba wymiennego worka (pojemnik lub bezworkowy z filtrem wodnym)
- Gdzie będzie przechowywany odkurzacz i jego akcesoria.
- Kto jest odpowiedzialny za sprzątanie i opieką nad odkurzaczem (pokojówki, sprzątaczki)
- Gdzie będzie odbywać się sprzątanie danym odkurzaczem (mieszkanie, dom, biuro itd.)
- Jakie dodatkowe funkcje ma spełniać odkurzacz (sprzątanie na mokro; czyszczenie na mokro z szamponem; czyszczenie parą; mycie okien itd)
- Odkurzacz potrzebny jest dla Ciebie lub na prezent
- Swoje możliwości finansowe
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie odkurzacza?
Wybierając odkurzacz, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby. Jeśli masz mały apartament lub studio z minimum mebli tapicerowanych, jeśli wolisz nie dywany, a parkiet lub laminat, jeśli nie masz dzieci i zwierząt domowych, nie ma sensu kupować ogromne wielofunkcyjne urządzenie do sprzątania takiego pomieszczenia, wystarczy zwykły nie zbyt drogi odkurzacz na sucho. Takie tanie odkurzacze są niewielkie, wygodnie można przechowywać w szafie.
Dla ogromnych apartamentów z dywanami lepiej kupić odkurzacz bezprzewodowy lub wielofunkcyjny odkurzacz myjący — jego koszt szybko się zwraca, ponieważ można zaoszczędzić na praniu i płatności za profesjonalne usługi sprzątania, z których w przeciwnym razie i tak trzeba było skorzystać. Wybierając odkurzacz, lepiej kupić odkurzacz profesjonalny - urządzenie wysokiej jakości od znanych producentów — VAX, Karcher, Rainbow, Bosch, każdy test odkurzaczy potwierdzi jakość tych firm. Oczywiście, są one droższe, jednak u tych odkurzaczy jest długa żywotność i długi okres gwarancji.
Jak już powiedzieliśmy wcześniej, nie można wybrać, jaki odkurzacz jest lepszy. Każda osoba wybiera dla siebie najlepsze rozwiązanie. Niemniej jednak, przedstawiamy ranking 2020 odkurzaczy dla domu:
- Odkurzacz Gorenje VC2303RCYIV
- Odkurzacz Vitek VT-1833 PR
- Odkurzacz Karcher MV 3 (WD 3)
- Odkurzacz Hotpoint-Ariston SL B22 AA0
- Odkurzacz Gorenje SVC144FW
- Odkurzacz Karcher DS 6.000 Mediclean (1.195-202.0)
- Odkurzacz Thomas AQUA + Pet & Family
- Odkurzacz Samsung VCC8836V36 / XEV
- Odkurzacz Thomas Perfect Air Animal Pure
- Odkurzacz Zelmer Aquawelt 919.0 ST
Rodzaje odkurzaczy. Zalety i wady każdego rodzaju
Po wybraniu wymagań należy wybrać typ odkurzacza. Trzy główne typy odkurzaczy wyróżniają się metodą wychwytywania pyłu:
- KLASYCZNE odkurzacze (na sucho i mokro), w których kurz zalega w workach, wyposażonych ochronnymi filtrami
- Odkurzacze z filtrem wodnym. Kurz w takich odkurzaczy wychwytywany jest za pomocą wody
- Cyklonowe (bezworkowe) odkurzacze . Do oddzielania zanieczyszczeń z powietrza, w takich odkurzaczy używana jest siła odśrodkowa podczas obracania przepływu powietrza
Odkurzacze-roboty — to kompaktowe urządzenia, które można zaprogramować do wykonywania wymaganych funkcji. Oczywiście nie pomoże on w sprzątaniu samochodu, do tego jest potrzebny odkurzacz samochodowy , ale jeżeli chodzi o mieszkanie - odkurzacz robot jest najlepszym rozwiązaniem. Istnieją modele, prowadzące pracę zarówno na sucho, jak i na mokro. Takie urządzenie będzie czyścić w ciągu określonego czasu wybraną powierzchnię podłogi. Przydaje się on tym, że nie wymaga kontroli i może wykonywać swoją pracę samodzielnie. Każdy model ma zarówno zalety, jak i wady. Aby dokonać wyboru, należy ocenić swoje możliwości i potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, więc każdy klient znajdzie dla siebie dobry odkurzać.
Klasyczne odkurzacze z workiem.
Odkurzacze klasyczne pojawiły się ponad pół wieku temu. Od tego czasu stały się one dużo bardziej zaawansowane jak w konstrukcji i projektowaniu, tak i w parametrach (hałas, jakość filtrowania, trwałość, łatwość obsługi itd.). Ważną rolę w rozwoju odkurzaczy klasycznego było doskonalenie filtrów stosowanych w tych odkurzaczy. Dzisiaj najlepsze odkurzacze klasyczne składają się z wielu dodatkowych funkcji (sprzątanie zalaniem; czyszczenie na mokro z szamponem; czyszczenie parą (odkurzacz parowy); mycie okien; czesanie - możesz odkurzać nawet ruchome powierzchni itd.). Główne zalety i wady odkurzacza z workiem:
Zalety:
- Konstrukcja klasycznych odkurzaczy znana jest wszystkim, co ułatwia użytkowanie i pielęgnację odkurzaczem
- W zależności od ilości i jakości filtrów w odkurzaczu można wybrać wymaganą jakość filtrowania w odkurzaczu
- Odkurzacz jest zawsze gotowy do pracy. W przeciwieństwie do innych rodzajów odkurzaczy, przed czyszczeniem i po zakończeniu sprzątania pomieszczenia nie wymaga żadnych dodatkowych czynności (wypełnienie wody, płukanie, suszenie, czyszczenie szczotką itd.)
- Do każdego modelu odkurzacza można wybrać rodzaj pojemnika na kurz (papierowy 1-warstwowa, papierowy 2-warstwowa, wytrzymałe syntetyczne 1, 2 lub 3-warstwowe...), co pozwoli na uzyskanie wymaganych właściwości całego odkurzacza
- W przypadku czasowego braku wymiennych worków, można skorzystać z tekstylnych worków do odkurzaczy
- Prosta i higieniczna wymiana worka (1 raz w 1-2 miesiące)
- Szeroki zakres cen na klasyczne odkurzacze od 40 USD do 1000 USD dla każdego klienta
Wady:
- Wymaga wymiany pełnego worka / pojemnika na kurz na nowy. Biorąc pod uwagę koszt wymiennych worków, koszt wymiany wyniesie około 5 złotych w 1-2 miesiące. Dlatego ten element "wad" raczej można zaliczyć do zalet
- Czyszczenie tekstylowego worka do odkurzacza - niehigieniczna i nieprzyjemna procedura
- W razie zatkania worka moc ssania odkurzacza spada. Takie zjawisko nie jest charakterystyczne dla wymiennych pojemników z 3 warstwowego materiału syntetycznego. Przy ich użyciu spadek siły ssania praktycznie jest nie zauważalny, co pozwala na korzystanie z jednego worka 2 razy dłużej, niż z papierowego
- Główna wada klasycznych odkurzaczy – worki / pojemniki. Ich produkują, zajmuje się, wiele, różnych producentów, zarówno za granicą, jak i w Polsce. Tanie worki niskiej jakości, mogą charakteryzować się, nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci: słaba filtracja pyłu z powodu kiepskiego materiału filtracyjnego, drobne dziury, przez które pył się, nie zatrzymuje, nieprzyjemny zapach z powodu mikroorganizmów wewnątrz worka... Więc zakup nowych worków należy traktować bardzo ostrożnie
- Na półkach supermarketów w sprzedaży są zazwyczaj dostępne części zamienne tylko dla popularnych modeli odkurzaczy. Poszukiwanie worków i części zamiennych do nietypowych modeli odkurzaczy czasem - to trudne zadanie
Odkurzacze z filtrem wodnym.
Odkurzacz przemysłowy z filtrem wodnym - pierwotnie używany w szpitalach, spec. produkcji, laboratoriach itd. Początkowo takie urządzenia zostały zaprojektowane dla oczyszczania powietrza wysokiej jakości za pomocą wody. W nich kurz był zatrzymany, przechodząc przez słup wody, rozpylonej wieloma wtryskiwaczami. Ustawienia te miały duże wymiary i wysoką cenę. W przyszłości producenci postanowili zmniejszyć i uprościć takie urządzenia do poziomu gospodarstw domowych odkurzaczy. Oczywiście doprowadziło to do pogorszenia właściwości filtrowania i powstania szeregu innych niedogodności w obsłudze. Niestety w przypadku odkurzaczy z filtrem wodnym przejawia się coraz więcej wad, co prowadzi do stopniowego spadku zainteresowania konsumentów do tego rodzaju odkurzaczy, wykorzystujących filtrację za pomocą wody. Jeżeli chodzi o ten, odkurzacz opinie są różne, nawet takie odkurzacze piorące ranking mają bardzo zróżnicowany - niektórzy klienci doradzają ten produkt, inni nie. Podstawowe zalety i wady odkurzacza z filtrem wodnym są podane poniżej.
Zalety:
- Przekonująca reklama wysokiej jakości. Wszyscy klienci pomyślą, że kupują "zaawansowany" odkurzacz wodny , na przykład odkurzacz pionowy, który wygląda bardzo nowocześnie
- Ten odkurzać nie wymaga zakupu worków – jest to odkurzacz bezworkowy (oszczędność wyniesie 5 złotych w 1-2 miesiące)
- Nawilża i odświeża powietrze w pomieszczeniu (jeśli oczywiście nie odkurza śmieci)
Wady:
- Nie zatrzymuje nierozpuszczane w wodzie śmieci. To prowadzi do obniżenia jakości filtrowania i szybkiego zatkania innych filtrów odkurzacza
- Nie zatrzymuje kurz wewnątrz pęcherzyków powietrza. Kiedy powietrzne pęcherzyki pękają, powietrze znajdujące się wewnątrz nie filtrując się, wychodzi z wody
- Z powodu szybkiego przepływu powietrza odbywa się parowanie wody, jej poziom spada. Obniżenie poziomu wody poniżej dopuszczalnego prowadzi do tego, że powietrze w ogóle nie jest filtrowane
- Z powodu przedostania się do odkurzacza dużych ilości śmieci (na przykład, budowlany remont) poziom wody wzrasta, co prowadzi do powstawania odprysków i wyciekania wody z odkurzacza
- Przy „przejazdach przez przeszkody” (progi, grube dywany, kapcie, przewód odkurzacza...) zmienia się poziom wody w zbiorniku. To prowadzi do powstawania odprysków i wyciekania wody z odkurzacz
- Ciepłe, wilgotne powietrze i duża ilość organicznych odpadów wewnątrz wodnego filtra - doskonałe środowisko dla wzrostu i rozmnażania się bakterii, grzybów i pleśni
- Zabronione jest wykorzystanie środków czyszczących i myjących do zbiornika z wodą. To prowadzi do silnego pienienia, powstawania odprysków i wyciekania wody z odkurzacza. Aby tego uniknąć, konieczny jest płyn dodawany do filtra - cena taki plyn jest proporcjonalna z kosztem zwykłych papierowych worków
- Po zakończeniu sprzątania wymagane jest dokładne czyszczenie wszystkich części i filtrów. Często proces ten zajmuje więcej czasu niż sprzątanie pomieszczenia, zwłaszcza gdy niezbędne jest szybkie sprzątanie małej powierzchni
- Odkurzacze, w których jakoś udało się rozwiązać powyższe problemy, zazwyczaj mają złożoną konstrukcję i odpowiednio duże wymiary, i z w konsekwencji wysoką cenę (400 - 1000 USD).
- Takie duże odkurzacze z filtrem wodnym są niewygodne w eksploatacji. Zazwyczaj właściciele takich odkurzaczy używają ich rzadko, a do rozwiązania codziennych, drobnych i prostych zadań kupują drugi klasyczny odkurzać z workiem, który jest mały i niedrogi
Cyklonowe (bezworkowe) odkurzacze.
Chińscy inżynierowie od dawna chcieli uprościć wynalazek inżyniera Dysona i ciężko pracowali nad stworzeniem odkurzacza bez worka za niewielką sumę pieniędzy.
Dosłownie cztery lata temu cyklonowe odkurzacze wydawały się szczytem inżynierii. Je kupowali, nie myśląc o ukrytych wadach, bo cyklonowe odkurzacze były po prostu w trendzie. Mieć w domu cyklonowy odkurzacz oznaczało, że jesteś współczesnym człowiekiem, wykorzystujesz nowe technologie, i do tego jeszcze oszczędzasz na workach... Niestety takie odkurzacze mieli więcej wad niż zalet. Coraz więcej właścicieli narzekali na zły stopień oczyszczania powietrza, hałas, „kontakt z pyłem” podczas czyszczenia odkurzacza, stałą koniecznością czyszczenia wszystkich filtrów ied. Niestety, te odkurzacze mają szereg wad, których nie można konstruktywnie rozwiązać.
Zalety:
- Przekonująca reklama wysokiej jakości. Wszyscy klienci pomyślą, że kupują "zaawansowany" odkurzacz
- Nie wymaga zakupu worków (oszczędność wynosi 5 zł na 1-2 miesiące)
- Dobrze oczyszcza powietrze od ciężkich cząstek pyłu, które dobrze poddają się sile odśrodkowej podczas obracania cyklonu
- W miarę napełniania pojemnika siła ssania nie spada
Wady:
- Siła odśrodkowa słabo działa na lekkie lub bardzo długie cząsteczki kurzu (długie włosy, włókna, pyłki, puch, pierze...). Dlatego dzieje się szybkie zablokowanie ochronnych / dodatkowych filtrów
- U większości cyklonowych odkurzaczy nie ma regulacji mocy, jest to zrobione specjalnie po to, aby cyklony, nie zmniejszali prędkość obrotów po zmniejszeniu regulatorem mocy silnika
- Zablokowanie ochronnych / dodatkowych filtrów prowadzi do gwałtownego spadku siły ssania odkurzacza, hałasu pracy silnika, przegrzania silnika, ścierania i odpowiednio wymiany wszystkich filtrów odkurzacza
- Duże, twarde i ciężkie cząsteczki kurzu stale obracając się i uderzając o ścianki pojemnika, robią hałas i szybko psują ścianki pojemnika
- Po każdym sprzątaniu (a czasami kilka razy podczas sprzątania) wymagane jest czyszczenie ochronnych / dodatkowych filtrów, ta procedura jest nieprzyjemna i niehigieniczna
- Wysoka cena ochronnych / dodatkowych filtrów (20-200 USD) i brak ich w sprzedaży prowadzi do tego, że obsługa tego odkurzacza jest „nieprzyjemna”
Jak właściwie dbać o odkurzacz
Porady:
- Zajmuj się od czasu do czasu obsługą odkurzacza, aby uniknąć jego uszkodzenia
- Nie należy odkurzać urządzeniem większych przedmiotów. Do tego użyj miotłę
- Jeśli jesteś zadowolony, z odkurzacza warto o niego dbać i opiekować się nim. Stare odkurzacze są nie gorsze od współczesnych, ponieważ technologia szczególnie się nie zmienia. Jeśli zdecydujesz się zmienić odkurzacz, warto wszystko dokładnie zbadać. Wielu nowoczesnych odkurzaczy nie są zbyt wiarygodne
- Nie wolno ciągnąć za sobą odkurzacza za przewód elektryczny lub w taki sposób wyciągać go z gniazdka. Można uszkodzić przewód i odkurzać
- Natychmiast wyłącz odkurzacz, jeśli słyszysz dziwne dźwięki. Gwałtowna zmiana dźwięku odkurzacza często świadczy o problemie. Wyłącz go, sprawdź i usuń blokadę, a następnie włącz i słuchaj, czy dźwięk ucichł
- Części zamienne do twojego odkurzacza można znaleźć w sklepie agd lub w sklepie internetowym
- Niektóre odkurzacze mają wbudowane zabezpieczenia przed przegrzaniem. Jeśli twój odkurzacz nagle wyłączył się, odłącz go od sieci, zapoznaj się z instrukcją i poczekaj około 20-30 minut.
- Następnie delikatnie włącz go ponownie
- Należy uważać, aby wąż odkurzacza został prawidłowo podłączony
Ostrzeżenia.
- Nie używać odkurzacza na ulicy, jeśli nie jest on do tego wyposażony
- Należy zawsze odłączyć odkurzacz od sieci przed jego naprawą. Ruchome części mogą spowodować negatywne skutki
- Warto kontrolować, aby izolacja przewodu nie była uszkodzona. Jeśli jest uszkodzona — nie używaj odkurzacza, dopóki przewód nie zostanie naprawiony lub wymieniony
Co zrobić, jeśli odkurzacz się zepsuł
Trudno przecenić pomoc takiego urządzenia jak odkurzacz, który pomaga nam radzić sobie z codziennymi trudnościami, pozwalając nam oszczędzać czas i utrzymywać czystość i komfort w domu. W praktyce możemy zmierzyć się z problemem, gdy wiarygodny pomocnik może potrzebować naszej pomocy.
Z reguły takie zamieszanie ma miejsce w najbardziej nieodpowiednim momencie, kiedy trzeba posprzątać, a czas się kończy. W tej sytuacji możesz bezpośrednio skontaktować się z centrum serwisowym (skorzystaj ze specjalistycznej pomocy) lub spróbować rozwiązać problem samodzielnie w domu. Oczywiście skontaktowanie się z centrum serwisowym będzie wymagać poświęcenia określonej ilości czasu i doprowadzi do kosztów finansowych, ale dla tych, którzy nie są pewni własnych możliwości, ta opcja może być najlepszym rozwiązaniem problemu.
Jeśli sam zdecydujesz się dowiedzieć, dlaczego odkurzacz się nie włącza, przyjrzymy się krok po kroku instrukcjom rozwiązywania problemów i możliwych rozwiązań. Przystąpimy do naprawy. Przede wszystkim konieczne jest odłączenie urządzenia od zasilania, co pozwoli uniknąć problemów elektrycznych podczas procesu naprawy. Głównym zadaniem jest ustalenie przyczyny odmowy w pracy, co pozwoli szybko podjąć decyzję o dalszych działaniach. Przyczyny, dla których odkurzacz nie jest włączony, mogą być następujące:
- Niepoprawne działanie zasilacza - wylot gniazda
- Zniszczenie wtyczki samego odkurzacza
- Uszkodzenie kabla zasilającego
- Złamanie przycisku zasilania
- Awaria triaka
- Wyłączenie zabezpieczenia termicznego silnika - w nowoczesnych odkurzaczach istnieje specjalna ochrona, która kontroluje najróżniejsze parametry urządzenia. Tak więc, jeśli odkurzacz się nie włącza, najczęstszą przyczyną jest niska siła ssania, powodująca automatyczne wyłączenie urządzenia w celu uniknięcia przeciążenia silnika
- Awaria silnika
Jeśli odkurzacz się nie włącza:
- Sprawdź gniazdko, być może nie działa
- Jeśli gniazdo jest w porządku, sprawdź wtyczkę. Jeśli gniazdo zostanie rozmontowane, odkręć śruby mocujące i sprawdź je w środku. Jeśli nie można zdemontować gniazda, po prostu sprawdź, czy nie ma uszkodzeń zewnętrznych
- Sprawdź przewód, nie powinien on być załamany i uszkodzony mechanicznie. Najdokładniej sprawdź punkty wejścia kabla do odkurzacza i do wtyczki
- Jeśli nie zidentyfikowałeś zewnętrznych awarii - zdemontuj odkurzacz. Najpierw znajdź miejsce, w którym przewód jest podłączony do przełącznika. Jeśli przewód i przełącznik są w porządku, sprawdź, czy prąd płynie przez szczotki silnika. Kiedy napięcie dociera do szczotek, następuje zerwanie silnika elektrycznego lub uszkodzenie szczotek
Jeśli po analizie odkurzacza znalazłeś przyczynę - wymień niezbędną część. Jeśli nie możesz zidentyfikować przyczyny awarii – innego wyjścia nie ma - skontaktuj się z centrum serwisowym.