Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Suche powietrze podrażnia śluzówki, co prowadzi do większej podatności na infekcje. Zwłaszcza w okresie grzewczym, narażeni jesteśmy na suche powietrze w domu. Słaba jakość powietrza utrudnia również wysypianie się, zmniejsza koncentrację, powoduje łzawienie oczu oraz wpływa na ogólnie gorsze samopoczucie. Nawilżacze powietrza w znacznym stopniu rozwiązują ten problem, skutecznie poprawiając jego jakość. Specjalnie dla naszych czytelników sporządziliśmy recenzję nawilżaczy powietrza, przedstawiamy też kilka praktycznych porad, które pomogą Ci w doborze odpowiedniego sprzętu.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Zasadę działania nawilżaczy powietrza można porównać z pozostawieniem miski wody nad grzejnikiem. Woda paruje, dzięki czemu nawilża powietrze, którym oddychamy. W zależności od typów nawilżaczy oraz ich dostosowania do wielkości pomieszczenia, producenci stosują różne technologie. Najpopularniejszym typem są nawilżacze parowe, jednak producenci tych sprzętów oferują również nawilżacze ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Są również modele wyposażone w jonizatory. Przyjrzyjmy się zatem, czym się one od siebie różnią.
Nawilżacze parowe
Są to najprostsze nawilżacze na rynku. Woda zgromadzona w pojemniczku, podgrzewana jest za pomocą wbudowanej grzałki i w formie ciepłej pary jest wyrzucana w powietrze. Ze względu na to, że para wodna jest ciepła, nawilżacze te podnoszą w nieznacznym stopniu temperaturę w pomieszczeniu. Ceny tego typu nawilżaczy zaczynają się od 50 zł, więc są relatywnie tanie:
- Zalety nawilżaczy parowych - oczyszczają powietrze, przez co są bezpieczne. Polecane są dla osób, które dodatkowo przeprowadzają inhalację oraz do pokojowych dziecięcych;
- Wady nawilżaczy parowych - do głównych wad, tego typu sprzętu, należy zapisać duży pobór energii elektrycznej oraz podnoszenie temperatury zwłaszcza w małych pomieszczeniach.
Nawilżacze ewaporacyjne
Są to obecnie najlepiej sprzedające się modele na rynku. Nawilżacz ewaporacyjny zasysa (pochłania) powietrze z pomieszczenia, po czym nawilża je i wypuszcza w formie chłodnej mgiełki:
- Zalety nawilżaczy ewaporacyjnych - główną zaletą tego sprzętu, jest dużo niższy pobór energii, ze względu na brak grzałek w urządzeniu. Nie mają żadnego wpływu na temperaturę w pomieszczeniu;
- Wady nawilżaczy ewaporacyjnych - zdecydowanie wyższy koszt zakupu w przeciwieństwie do nawilżaczy parowych.
Nawilżacze Ultradźwiękowe
Są to najlepsze nawilżacze powietrza proponowane przez producentów. Dzięki falom ultradźwiękowym, cząsteczki wody są rozbijane i wypuszczane w formie mgiełki, pary wodnej. W zależności od wykorzystanego mechanizmu, para może być ciepła lub chłodna. Ten typ urządzeń bardzo często wyposażony jest w dodatkowe funkcje takie jak: higrometr, który pozwala nam kontrolować poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu czy też timer, czego brakuje w innych typach nawilżaczy:
- Zalety nawilżaczy ultradźwiękowych – jako najważniejszą z zalet należy wymienić naprawdę bogatą ofertę dostępną w sklepach oraz ilość dodatkowych funkcji. Mimo dodatkowych funkcji, cena nie jest wyższa od nawilżaczy ewaporacyjnych;
- Wady nawilżaczy ultradźwiękowych - należy zaznaczyć, że ten typ nawilżaczy, nie jest polecany dla posiadaczy zwierząt domowych. Ultradźwięki są słyszalne dla zwierząt i mogą być dla nich męczące.
Z jonizatorem czy bez?
Część modeli nawilżaczy każdego typu, może być wyposażona w jonizatory. Podczas pracy nawilżacze generują jony ujemne (aniony), które neutralizują jony dodatnie (kationy) zawarte w powietrzu. Jonizatory pozwalają lepiej oczyszczać powietrze, co jest bardzo ważnym elementem, warto więc zainwestować w model nawilżacza, który jest w jonizator wyposażony.
Parametry nawilżaczy
Poznaliśmy już typy oraz zasady działania nawilżaczy powietrza, pozostaje nam teraz dobrać odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb. To jaki nawilżacz kupimy powinno być uzależnione od wielkości pomieszczenia, w którym będzie działał. Nie mniej ważne są filtry zastosowane w urządzeniu. Dla własnego komfortu warto również zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia oraz wielkości zbiornika na wodę. Czym zatem kierować się przy zakupie nawilżacza powietrza?
Obszar pracy
Jest to jeden z ważniejszych parametrów na który powinniśmy zwrócić uwagę. Obszar pracy podawany jest przez producentów w metrach kwadratowych. Parametr ten dopasować powinniśmy do metrażu pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. W zależności od modelu, nawilżacze są w stanie obsłużyć pomieszczenie od 15 m2 do nawet 300 m2.
Pojemność zbiornika na wodę
To jaką pojemność zbiornika będzie miał nasz nawilżacz powietrza, to bardzo ważny parametr dający nam komfort. Im większa pojemność, tym rzadziej będziemy musieli dolewać wodę. Najczęściej spotykane pojemności to 3,5 i 10 litrów. Bardziej zaawansowane modele, głównie przeznaczone do dużych powierzchni, posiadają zbiorniki 20 litrowe.
Filtry
Obecnie coraz więcej modeli nawilżaczy powietrza jest wyposażonych w filtry. Poprawia to działanie sprzętu oraz zwiększa higienę. Istnieją różne rodzaje i typy filtrów stosowanych w nawilżaczach powietrza. Do najpopularniejszych należą filtry węglowe i ceramiczne, ich zadaniem jest usuwanie kamienia z wody co zdecydowanie przedłuża żywotność sprzętu.
Moc
Moc, tak samo jak w większości sprzętów domowego użytku, jest podawana w watach. Nie warto jednak wybierać najbardziej energooszczędnych modeli ze względu na wydajność. Nawilżacze powietrza o większej mocy szybciej nawilżą dane pomieszczenie, więc będą działać krócej. Najlepiej zatem zdecydować się na sprzęt który będzie w średnim stopniu pobierał energię elektryczną. Na rynku są dostępne modele od 50W do 200W, poboru mocy.
Dodatkowe funkcje
Niektóre modele są wzbogacone o dodatkowe funkcje, które mają poprawiać komfort użytkowania oraz funkcjonalność nawilżacza powietrza. Poza już wspomnianym higrometrem, w najlepszych nawilżaczach dostępnych na rynku, możemy również spotkać funkcję inhalacji i aromaterapii (do której wymagane są dodatkowe olejki), bardzo polecaną zwłaszcza dla osób które cierpią na przewlekłe zapalenie zatok, chorują na astmę bądź inhalują się zapobiegawczo, dla własnego zdrowia. Producenci oferują również ciekawe rozwiązania samego sterowania nawilżaczem: na rynku spotkamy tradycyjne sterowanie wbudowane w urządzenie, jak również modele sterowane z pilota, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem są także nawilżacze USB - tzw. biurkowe. Polecane dla osób, pracujących przy komputerze.
Podsumowanie
Jak widzimy powyżej, rynek oferuje nam naprawdę wiele opcji nawilżaczy powietrza. Model, na który się zdecydujemy, powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Po pierwsze – wielkości pomieszczenia, do którego będzie przeznaczony. Warto zaznaczyć, że urządzenia te są bardzo przydatne dla naszego zdrowia. Każdy kto ceni zdrowie swoje oraz domowników powinien zaopatrzyć się w taki sprzęt, zwłaszcza w okresie grzewczym. Koszt zakupu tego sprzętu nie jest duży, więc taka inwestycja nie obciąża zbytnio domowego budżetu. Korzyści z posiadania w domu nawilżacza są wymierne do zainwestowanych pieniędzy. Specjalnie dla państwa sporządziliśmy przegląd nawilżaczy powietrza, popularnych na polskim rynku.