disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze myjki do okien 2025

Porządek i czystość w naszym domu czy mieszkaniu, to absolutny priorytet. Wiele osób ułatwia sobie sprzątanie różnorodnymi sprzętami AGD. Mycie okien, to czynność której większość osób nie lubi robić. Myjki do okien są wygodnymi urządzeniami dającymi nam możliwość perfekcyjnego umycia okien, bez pozostających smug. Są to bardzo praktyczne urządzenia, coraz bardziej cenione w gospodarstwach domowych. Opinie nt. myjek do okien wśród użytkowników pokazują, że urządzenia te są bardzo praktyczne i warte zainwestowania swoich pieniędzy. Specjalnie dla naszych czytelników stworzyliśmy ranking który ułatwi zakup najlepszej myjki do okien.

Jak działa i jak używać myjki do szyb?

Zasadę działania myjki do okien można porównać z wodnym odkurzaczem, z tą różnicą, że służą do mycia do szyb. Urządzenie to za pomocą ściągaczki i podciśnienia zbiera i zasysa wodę z detergentem z szyby. Dzięki temu nie musimy wycierać szyby papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się smug. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że myjki do okien zasysają wodę od razu do zbiorniczka, nie rozcierając wody w dół szyby. Sprzęt ten jest bardzo wydajny i bez problemu radzi sobie z zabrudzeniami na szybie, pozostawiając jej powierzchnię lśniącą.

Jak myć szyby myjką?

Klasyczne mycie szyb to, jak większość z nas zapewne wie, spryskiwanie powierzchni wodą z płynem i późniejsze dokładne wytarcie jej ręcznikiem papierowym bądź ścierką. W przypadku myjek do okien zasada jest ta sama, z tą różnicą, że do jej osuszenia wykorzystujemy myjki, co pozwala nam zaoszczędzić czas i energię podczas polerowania szyby. Urządzenie zasysa wodę z detergentem dokładnie usuwając ją z brudem z czyszczonej nawierzchni. Testowane przez użytkowników myjki do okien świetnie sobie radzą również z czyszczeniem płytek w łazience lub kuchni, kabin i brodzików prysznicowych, nie pozostawiając przy tym wody na fudze. Myjki nadają się również do innych płaskich powierzchni, takich jak blaty kuchenne.

Czy muszę używać specjalnych detergentów?

Wiele osób zadaje pytanie, czy przy korzystaniu z myjek do szyb, trzeba używać specjalnych płynów. Stosując te urządzenia używamy tych samych środków czystości, co przy klasycznym ręcznym myciu szyb. Myjki świetnie sobie poradzą z samą wodą jak i spienionymi płynami. Myjki są przyjaznymi urządzeniami dla środowiska, ponieważ płyn jest później zbierany do zbiorniczka, który następnie możemy zutylizować np. w toalecie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie myjki do szyb?

Na rynku znajdziemy szereg urządzeń tego typu, firmowanych przez różnych producentów AGD. Urządzenia te, w zależności od modelu posiadają różnego rodzaju udogodnienia oraz ciekawe rozwiązania. Jednak wielu użytkowników nie wie jak poradzić sobie z zakupem i co tak naprawdę będzie najbardziej przydatne do utrzymania czystości szyb. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, dzięki którym dowiecie się jaka myjka do okien spełni wasze oczekiwania.

Wydajność akumulatora, ładowanie

To najważniejsza cecha, naszej nowej myjki do okien. Producenci podają ten parametr w minutach. Wiele tańszych modeli ma szacowany czas pracy wynoszący 15 minut. Odradzamy typu zakup, gdyż z pewnością nie będzie to komfortowe rozwiązanie. Mycie szyb za ich pomocą może okazać się mało wygodne. Większość modeli posiada akumulator zdolny pracować od 30 minut do nawet 2 godzin w przypadku najlepszego sprzętu tego rodzaju. Ciekawym rozwiązaniem są modele, wyposażone w czujniki zetknięcia z powierzchnią - urządzenie zaczyna działać, dopiero po rozpoczęciu mycia. Jest to bardzo komfortowa oraz energooszczędna opcja. Należy pamiętać, że myjki które musimy ładować rzadziej, ich akumulator jest bardziej żywotny i dłużej nam posłuży. Ważną cechą, jest również sam czas ładowania baterii. Warto wybrać model z funkcją szybkiego ładowania, aby w razie przerwy w pracy w miarę szybko ją wznowić. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas jaki przeznaczamy na mycie szyb w całym domu.

Wymiana akumulatora

Jasne jest, że akumulator z czasem się zużywa, zmniejszając swoją pojemność, przez co finalnie trzeba go wymienić. Należy zwrócić uwagę na to czy dany model myjki, w który się zaopatrujemy ma możliwość wymiany baterii. Niektóre modele wyposażone są w zintegrowany akumulator, którego nie można wymienić. Jest to mało poręczne rozwiązanie ponieważ, zużycie akumulatora oznacza wymianę całego sprzętu. Niewymienne baterie, posiadają na ogół tańsze modele tych urządzeń. Przy wyborze myjki, warto sprawdzić, ile kosztuje dodatkowy akumulator do danego modelu, aby uniknąć wysokich kosztów eksploatacji.

Waga urządzenia i wielkość przyssawki

Ważnymi elementami myjki są jej waga i wielkość. Kupując myjkę do szyb, na ogół kierujemy się chęcią oszczędności wysiłku i czasu przy myciu okien. Nasze nowe urządzenie powinno być lekkie, a zarazem funkcjonalne. Dlatego powinniśmy dobrać urządzenie w miarę lekkie. Wielkość przyssawki, również ma kolosalne znaczenie. Im większa przyssawka, tym szybciej umyjemy szybę. Najbardziej popularne modele ważą do 1 kg. Szerokości przyssawek, są bardzo różne. Na rynku znajdziemy tańsze modele o przyssawce długiej na 16 cm ale i też takie, które mają ponad 30 cm. Parametr ten powinniśmy dostosować do szerokości naszych szyb, czy też innych powierzchni, aby uniknąć niepotrzebnego czyszczenia parę razy w tym samym miejscu.

Dodatkowe wyposażenie

Producenci często oferują nam dodatkowe wyposażenie w komplecie z samym urządzeniem. Są to bardzo przydatne elementy, które zwiększają funkcjonalność sprzętu. Do najczęściej spotykanych, zaliczamy:

  • Drążek do uchwytu - nie tak często spotykany, ale bardzo funkcjonalny drążek montowany do rączki i przedłużający jej zasięg. Dzięki niemu, bez pomocy drabinki czy stołka, umyjemy cięższej dostępne miejsca przy górnej krawędzi szyby;
  • Dodatkowy akumulator - w modelach z wymienną baterią producenci często oferują dodatkowy akumulator. Może okazać się on bardzo przydatny. W razie rozładowania urządzenia możemy wymienić baterie i wznowić pracę bez dłuższej przerwy. Jeśli nie ma jej w zestawie, to i tak warto się w nią wyposażyć;
  • Detergenty na start - producenci często kuszą nas zestawami z dołączonym płynem do szyb. Oczywiście jest to przydatne, jednak należy uważać, czy nie jest to chwyt marketingowy i czy tak naprawdę nie przepłacamy przy zakupie takiego zestawu.

Podsumowanie

Jak widać, wybór najlepszej myjki do okien nie należy do najprostszych. Ceny tego sprzętu są bardzo zróżnicowane, jednak z reguły nie są wybitnie drogie. Producenci często kuszą nas sprawdzonymi chwytami marketingowymi na które trzeba uważać. Warto zastanowić się przed zakupem czego tak naprawdę oczekujemy od naszej myjki oraz jakie funkcje ma ona spełniać. Nie warto kupować najtańszych modeli mało znanych producentów. Sprzęt tego typu, zapewne nie spełni naszych oczekiwań a jego żywotność również może nas nie zadowolić. Mamy nadzieję że nasz ranking myjek do okien, pomoże wam w zakupie idealnego sprzętu, spełniające wszystkie oczekiwania.