Technologia w dziedzinie sprzątania rozwija się bardzo szybko. Klienci chętnie kupują urządzenia które pomagają im w efektywnym sprzątaniu, oszczędzając czas i własne siły. Producenci sprzętów AGD również nie zapomnieli o odbiorach, dla których mycie podłóg nie należy do najbardziej ulubionych czynności. Mopy parowe to bardzo pomocne urządzenia, które znalazły wielu swoich miłośników. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli o zróżnicowanym poborze wody i prądu oraz efektywności. Aby kupić dobry mop parowy nie potrzebujemy jakoś specjalnie dużego budżetu względem jakości sprzętu. Spójrzmy zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie mopa parowego.
Co to jest mop parowy?
Pomimo że urządzenia te spotykamy na rynku już dość długo, to nie wszyscy zetknęli się z nimi w codziennym życiu. Mop parowy wyglądem przypomina odkurzacz pionowy. Jego głowica na pierwszy rzut oka wygląda jak klasyczny mop. Wyposażony jest w zbiornik wodny na górze głowicy. Mop parowy czyści za pomocą pary, wbudowana grzałka podgrzewa wodę ze zbiorniczka, która w formie strumienia pary wydostaje się ze spodu głowicy.
Do jakich powierzchni nadaje się mop parowy?
Generalnie mopy parowe nadają się do każdej powierzchni. Problemem jednak pozostaje, jaką temperaturę oraz długość natrysku powinniśmy zastosować do danego materiału. Większość mopów parowych posiada regulację temperatury pary i natrysków, tańsze modele mają mniejszy ich zakres. Warto zatem wyposażyć się w sprzęt, który ma więcej możliwości ustawień. Kiedy mamy podłogę drewnianą, olejowaną impregnatami bądź woskiem, powinniśmy stosować mniejszą temperaturę i krótszy natrysk, aby uniknąć osłabienia powłoki. Podobnie jest przy parkietach niższej jakości. Płytki ceramiczne czy gresowe nie są podatne na wysokie temperatury oraz wodę, zatem takie powierzchnie możemy bez przeszkód myć przy ustawieniu wyższej temperatury.
Czyszczenie innych materiałów
Wbrew nazwie, mopy parowe nadają się do czyszczenia tapicerek skórzanych czy też innych materiałów, stosowanych do tapicerowania np. sof i foteli. Do takich zadań potrzebować będziemy specjalnych nakładek, które dokupuje się osobno. Niekiedy producenci wzbogacają swoje produkty o komplet różnych nasadek. Nasadki te są wielorazowego użytku, można je spokojnie prać w pralce po każdorazowym użyciu. Niektóre modele, posiadają możliwość montażu precyzyjnych końcówek do fug i trudno dostępnych szczelin. Warto zwrócić uwagę, jakie są koszta osobnych nasadek do wybranego modelu. Wiele z nich jest uniwersalnych, jednak niektóre produkty mają inny kształt głowicy, przez co wkładki są mniej dostępne i często droższe.
Parametry mopów parowych
Kupując urządzenie musimy je dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Mopy parowe są urządzeniami, które posiadają bardzo bogatą ofertę na rynku. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie znacząco, jednak o ich jakości świadczą całkiem ważne szczegóły. Popatrzmy zatem, jakie są najważniejsze parametry mopów parowych.
Głowica
Teoretycznie im większa głowica, tym lepsza. Jednak jest to zależne od wielkości i układu pomieszczeń. Dobrze aby drążek od głowicy był maksymalnie ruchomy, tak aby móc opuścić rączkę do poziomu i mieć możliwość umycia podłogi pod meblami. Tutaj należy wspomnieć, że istnieją dwa rodzaje głowic: ruchome i standardowe. Te pierwsze są oczywiście bardziej funkcjonalne. Rodzaj głowicy zależny jest od przeznaczenia naszego sprzętu. Jeśli w mieszkaniu mamy dużo powierzchni podatnych na ścieranie jak np. impregnowane podłogi, to głowica ruchoma nie będzie odpowiednia.
Ciśnienie
im większe, tym efektywniej będzie działał mop. Do trudnych, zaschniętych plam przyda się urządzenie generujące ciśnienie powyżej 3 barów. Ważnym elementem jest regulacja ciśnienia, polecamy sprzęt który posiada tę funkcję.
Zasilanie
Najprostsze mopy parowe posiadają zasilanie sieciowe. Dla lepszej ergonomii urządzenia warto jednak wybrać urządzenie działające bezprzewodowo. Mopy parowe zasilane z akumulatora są wygodniejsze i dają nam większą możliwość przemieszczenia się po pomieszczeniu. Baterie tych urządzeń ładowane są zewnętrznie przez wyjmowany akumulator, który podłącza się pod ładowarkę, bądź sieciowo, bezpośrednio z gniazdka 230V. W przypadku mopów przewodowych ważnym elementem jest długość przewodu, należy dobrać taki, który nie będzie potrzebował wykorzystania przedłużacza. Zdecydowanie poprawi to komfort użytkowania.
Pojemność zbiorniczka na wodę
Jest to bardzo ważny parametr. Im większy zbiorniczek, tym rzadziej będziemy musieli dolewać wodę podczas sprzątania. Większość mopów ma zbiorniczki od 0,3 do 0,6l. Producenci często określają ile metrów kwadratowych mop umyje na jednym zbiorniczku. Warto pamiętać, że jest to wartość podawana w przybliżeniu. Dzieje się tak ponieważ to, ile metrów umyjemy przy jednym dolaniu wody, zależne jest od częstotliwości mycia w danym miejscu oraz ciśnienia wtrysku pary.
Jak używać mopa parowego?
Przede wszystkim należy pamiętać, aby po każdym sprzątaniu wylać pozostałości wody ze zbiorniczka. Jest to bardzo ważne, ponieważ kamień w wodzie, która pozostanie w urządzeniu może zapchać dysze. Przy użytkowaniu mopa parowego należy dostosować jego ustawienia do danej powierzchni. Często producenci informację tę zamieszczają w instrukcji obsługi. Powinno się również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jeśli posiadamy w domu dzieci, powinno się pamiętać aby nie zostawiać włączonego mopa, grozi to poważnym poparzeniem.
Zalety mopów parowych
Mopy parowe mają wiele zalet. Poza samym myciem podłóg, płytek, tapicerek czy innych powierzchni, są bardzo przyjazne dla naszego zdrowia. Mopy parowe, dzięki zastosowaniu pary, która ma wysoką temperaturę, zabijają bakterie i zarazki. Dzięki temu urządzenia te nie wymagają używanie detergentów, przez co są przyjazne dla alergików oraz środowiska. To bardzo ważna zaleta tego sprzętu. Funkcjonalność tych sprzętów jest naprawdę duża, dlatego są bardzo chętnie wybierane jako alternatywa dla standardowego sprzątania. Mopy parowe świetnie nadają się do sprzątania mocno zabrudzonych powierzchni, co czyni je jeszcze bardziej uniwersalnymi. Cena mopów parowych w zestawieniu z ich funkcjonalnością nie jest wcale wysoka. Dobry sprzęt tego typu to koszt od 150 do 500 zł.
Podsumowanie
Porządek w domu to priorytet dla większości z nas. Producenci stale poszerzają ofertę urządzeń sprzątających, będących alternatywą dla standardowych manualnych sprzętów. Korzyści dla zdrowia, ochrony środowiska czy też sam komfort, jaki płynie z takich zastosowań są ogromne. Inwestycja w mop parowy na pewno zadowoli niejednego wymagającego klienta. Urządzenia te są bardzo funkcjonalne, a ich cena nie jest wysoka, przez co każdy może sobie na nie pozwolić. Poniżej znajdą państwo specjalnie przygotowany ranking produktów najlepszych renomowanych producentów. Mamy nadzieję że nasze wskazówki, pomogą w doborze najlepszego sprzętu dla państwa wymagań.