disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze monitory gamingowe 2025

Jeśli chodzi o monitory do gier, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Najlepszy wybór będzie zależał od gier, w które grasz, posiadanego sprzętu, preferencji wizualnych i budżetu. Specyfikacje monitora mogą być zniechęcające, zwłaszcza jeśli robisz zakupy po raz pierwszy. W tym przewodniku zakupowym rozszyfrujemy cały zagmatwany żargon ekranowy i skondensujemy go w proste rekomendacje dla wszystkich typów graczy.

Wybór rozmiaru i rozdzielczości monitora

Monitory stacjonarne są zwykle mierzone po przekątnej w calach. Najmniejsze monitory mogą mieć mniej niż 20 cali, a największe do 55. Wydawać by się mogło, że większy znaczy lepszy; jednak nie zawsze tak jest. Wielu doświadczonych graczy przyznaje, że woli monitory o przekątnej od 24 do 27 cali. Jest to rozmiar, który pozwala zobaczyć wszystko na płaskim ekranie na raz, patrząc z typowej odległości od biurka. Wychodzenie poza to i odwracanie głowy za każdym razem, gdy chcesz sprawdzić, co jest w drugim rogu, może nie być pomocne, jeśli lubisz rywalizację. Jednak zakrzywione ekrany mogą być większe, ponieważ inaczej obejmują pole widzenia.

Następnie rozmiar monitora należy zawsze rozpatrywać razem z jego natywną rozdzielczością. Jest to liczba pikseli składających się na obraz w pionie iw poziomie. Typowe rozdzielczości ekranu dla monitorów do gier to Full HD (zwana także FHD), która mierzy 1920 x 1080 pikseli, Quad HD (nazywana także QHD lub 2K), która mierzy 2560 x 1440 pikseli, oraz 4K (czasami i dokładniej nazywana UHD), która jest 3840x2160 pikseli. Jeżeli w specyfikacji wskazana jest tylko jedna cyfra, odnosi się ona do krawędzi pionowej.

Wybór odpowiedniego typu monitora

Obecnie trzy najpowszechniejsze technologie LCD (wyświetlacze ciekłokrystaliczne) stosowane w monitorach komputerowych to:

  • Skręcony nematyk (TN)
  • Przełączanie w płaszczyźnie (IPS)
  • Wyrównanie w pionie (VA)

Rodzaj wybranego panelu wpłynie na jego klarowność obrazu, a także czas reakcji. Jest to czas potrzebny na zmianę koloru piksela z czarnego na biały (nazywany czasem reakcji z czarnego na biały) lub z jednego odcienia szarości na inny (nazywany czasem reakcji z szarego na szary). Szybszy monitor oznacza mniej artefaktów, takich jak rozmycie ruchu i zjawy. W niektórych gatunkach liczy się każda milisekunda, a tacy gracze powinni dążyć do jak najniższego wskaźnika odpowiedzi. Jednak porównując specyfikacje, pamiętaj, że wskazana prędkość jest najlepszą możliwą, a monitor może działać wolniej w rzeczywistych warunkach. Dlatego porównanie wyników testów i opinii użytkowników zapewni szerszy obraz.

Panele TN

Panele TN generalnie charakteryzują się najkrótszymi czasami reakcji (~1 ms) i najwyższymi częstotliwościami odświeżania. W związku z tym cierpią na minimalne rozmycie ruchu lub zjawy i są idealne dla użytkowników, którzy lubią szybkie, konkurencyjne gry. Te monitory są również najtańsze. Typowymi wadami są mniej dokładne odwzorowanie kolorów i gorsze kąty widzenia. Oglądany z boku obraz może wydawać się wyblakły. Jednak nowoczesne monitory TN do pewnego stopnia rozwiązały te wady. Jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem, możesz nie zauważyć dużej różnicy między TN i IPS najnowszej generacji.

Panele IPS

Panele IPS są droższe, ale oferują fantastyczne kąty widzenia i rewelacyjne kolory, co czyni je bardzo popularnymi wśród graczy. Kiedyś miały wolniejszy czas reakcji (około 3-5 ms), który był zbyt wolny dla bardzo konkurencyjnych graczy. Jednak technologia poszła do przodu, a najlepsze monitory IPS stały się wystarczająco szybkie dla wszystkich gatunków gier.

Panele VA

Panele VA wyróżniają się kontrastem i głębią obrazu. Wielu ekspertów uważa kontrast za główne kryterium jakości obrazu; są to zatem panele dla wideofilów. Kąty widzenia i kolory plasują się gdzieś pomiędzy TN a IPS. Czasy reakcji ponownie wynoszą ~ 3-5 ms, co może być zbyt długie dla konkurencyjnych gier, ale możesz znaleźć kilka szybkich modeli, jeśli jesteś gotowy zapłacić wyższą cenę.

panele OLED

Wreszcie, nie musisz już kupować monitora LCD, ponieważ panele OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) nowej generacji zmieniają sytuację. Oferują one superszybki czas reakcji, doskonałe kąty widzenia i nieskończony kontrast. Główna różnica między wyświetlaczem LCD a OLED polega na tym, że ten drugi nie opiera się na podświetleniu, ale wykorzystuje organiczne diody LED, które można włączać i wyłączać. W ten sposób czarni wyglądają naprawdę, głęboko czarno. Inne zalety to mniejsze zmęczenie oczu i mniejsze zużycie energii. Wady? Monitory OLED są drogie w produkcji; więc będziesz musiał sięgnąć głęboko do portfela, a obecnie jest kilka modeli do wyboru. Jednak technologia ta prawdopodobnie stanie się w przyszłości wiodącą.

Inne względy

Zakrzywione czy płaskie?

Przeglądając dostępne modele, większość graczy od razu staje przed dylematem, czy wybrać płaski, czy zakrzywiony ekran.

Płaskie ekrany są nadal najpopularniejsze i generalnie można znaleźć modele z lepszymi czasami reakcji, wyższymi częstotliwościami odświeżania i lepszą dokładnością kolorów.

Zakrzywione monitory mogą zapewnić bardziej wciągające, kinowe wrażenia; są zwykle ultraszerokie i mierzą 30 cali lub więcej. Jednak ze względu na swój kształt mniej męczą oczy i nadal możesz widzieć cały ekran bez odwracania głowy. Jednym minusem jest to, że mogą pojawiać się odblaski pod pewnymi kątami. Najnowsze modele znacznie się poprawiły pod tym względem, ale płaski monitor będzie lepszym wyborem, jeśli komputer znajduje się w jasnym miejscu. Będziesz także musiał zapłacić więcej za zakrzywiony monitor w porównaniu do płaskiego panelu o podobnych możliwościach.

Jeśli wolisz zakrzywiony monitor, zwróć uwagę na jego krzywiznę (poszukaj numeru „R” w specyfikacjach). Ta liczba wskazuje promień krzywizny w mm, który jest również optymalną odległością oglądania. Niektóre typowe rozmiary krzywizny to 1500R, 1800R, 3000R i 4000R. Niższa liczba oznacza większą krzywiznę i krótszą maksymalną odległość oglądania.

Proporcje obrazu

Format szerokoekranowy 16:9 jest obecnie najpopularniejszym współczynnikiem proporcji dla monitorów do gier i bezpiecznym wyborem dla wszystkich gier. Na monitorze 4:3 Twoje gry będą wyglądały na wciśnięte i z pewnością mniej wciągające.

Następnie są monitory ultrawide o proporcjach 21:9 lub 32:9. Oferują one zwiększone pole widzenia, pod warunkiem, że gra obsługuje również ultraszeroki współczynnik proporcji. Jeśli nie, na ekranie zobaczysz puste krawędzie, a wrażenia nie będą wyglądać lepiej niż na monitorze 16:9. Jednak liczba gier działających w trybie ultraszerokim stale rośnie, a w przypadku niektórych gatunków, takich jak gry wieloosobowe, szerszy widok może zapewnić przewagę konkurencyjną.

Monitory FreeSync kontra G-Sync

G-Sync i FreeSync to technologie o zmiennej częstotliwości odświeżania. Innymi słowy, dostosowują częstotliwość odświeżania monitora do liczby klatek na sekundę karty graficznej (powszechnie w skrócie GPU). Eliminuje to rwanie i zacinanie się obrazu, które ma miejsce, gdy monitor zaczyna rysować nową klatkę, zanim poprzednia zakończy renderowanie.

Obie technologie zasadniczo robią to samo i można je znaleźć w wysokiej klasy monitorach do gier. G-Sync jest rozwijany przez firmę Nvidia; w związku z tym kiedyś monitory G-Sync działały tylko z procesorami graficznymi Nvidia. FreeSync jest rozwijany przez AMD i do niedawna monitory FreeSync były kompatybilne wyłącznie z procesorami graficznymi AMD.

Chociaż w wielu przypadkach prawo zgodności nadal obowiązuje, obecnie istnieją wyjątki. Na przykład niektóre monitory FreeSync mogą obsługiwać G-Sync. A jeśli chodzi o wydajność, obie technologie są porównywalne i mają tylko niewielkie różnice, które nie będą istotne dla większości graczy. Dlatego głównym kryterium wyboru powinien być sprzęt, który już posiadasz i jego kompatybilność. Monitory FreeSync są również zwykle tańsze, co pomaga, jeśli masz mniejszy budżet.

A co z HDRem?

HDR oznacza High Dynamic Range, co oznacza większy kontrast i żywsze kolory. W dzisiejszych czasach rośnie liczba gier obsługujących HDR i oczekuje się, że będą one wyglądać lepiej na monitorze obsługującym HDR.

Jednak ceny takich monitorów są również wyższe, a często różnica wizualna nie jest na tyle zauważalna, aby zapłacić więcej. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość HDR, sprawdź, jakie standardy są obsługiwane. HDR10 to najpopularniejszy standard monitorów do gier. Dolby Vision i HDR10+ są technicznie lepsze (i droższe), ale nie są jeszcze powszechne w świecie gier.

Następnie sprawdź maksymalne poziomy jasności, które są mierzone w nitach. Podstawowe monitory HDR są zwykle ograniczone do 400 nitów i nie są wystarczająco jasne, aby zapewnić imponujący zakres dynamiki. Jeśli HDR jest dla Ciebie kluczowy, poszukaj co najmniej 600 nitów.

Gama kolorów

Zakres kolorów, które może wyświetlić monitor, nazywa się gamą kolorów. Jednak większość nowoczesnych monitorów do gier oferuje więcej niż wystarczającą gamę kolorów dla przeciętnego użytkownika (ponad 95% standardowego RGB). Należy pamiętać, że zakres kolorów może się nieznacznie różnić w zależności od jednostek. Niektóre monitory dostarczają świetne dźwięki od razu po wyjęciu z pudełka; inni mogą skorzystać z kalibracji. Ale biorąc pod uwagę kilka trybów kolorów i opcji regulacji dostępnych na prawie wszystkich monitorach do gier, znajdziesz dobre ustawienie.

O ile nie potrzebujesz monitora do celów projektowych, zalecamy skupienie się przede wszystkim na typie panelu, szybkości i kontraście.

Jakość wykonania

Przy wszystkich przytłaczających specyfikacjach monitorów ludzie często zapominają wziąć pod uwagę jakość konstrukcji przed zakupem. Może to prowadzić do rozczarowania nowym zakupem, ponieważ może on okazać się nieoptymalny dla Twoich potrzeb związanych z grami.

  • Przede wszystkim zmierz, ile miejsca masz na biurku do gier. Zakrzywione monitory zazwyczaj wymagają więcej miejsca, ale nawet płaskie mogą być dość widoczne, jeśli mają nieporęczne stojaki.
  • Podstawa monitora powinna być stabilna i wykonana z trwałych, wytrzymałych materiałów. Ergonomia nie ogranicza się do foteli i biurek gamingowych; sprawdź, czy istnieje możliwość regulacji nachylenia, obrotu i wysokości wyświetlacza w celu uzyskania wygodnej pozycji. Niektóre modele mogą również obracać się w trybie portretowym. Ogólnie wolimy monitory z wycięciem w podstawie, które pozwala ukryć kable, aby uzyskać lepszy wygląd.
  • Powłoka panelu może być błyszcząca lub matowa. Błyszczące powłoki są wykonane z polimeru lub szkła i są najlepszym wyborem dla tych, którzy kochają żywe kolory. Nie są jednak optymalne do jasnych pomieszczeń ze względu na odblaski i refleksy. Powłoki matowe są zwykle wykonane z trawionego tworzywa sztucznego. Ich kolory są mniej jaskrawe, ale są mocniejsze i lepiej radzą sobie z odbiciami.
  • Grubość ramki może również wpływać na wciągające wrażenia z gry. Dotyczy to zarówno plastikowej krawędzi wokół ekranu, jak i czarnego, pozbawionego pikseli obszaru po bokach. Grube, wyraźne ramki mogą rozpraszać uwagę i zmniejszać wrażenia z gry, więc szukaj mniejszych.
  • Jakość wbudowanych głośników będzie się różnić w zależności od modelu, a niektóre monitory do gier nie mają w ogóle głośników. Jeśli chcesz uzyskać bogatszy dźwięk, poszukaj głośników o mocy co najmniej 2 W. Jednak najlepiej zainwestować w dedykowane głośniki do gier lub kupić zestaw słuchawkowy do gier, aby uzyskać bogatszy krajobraz dźwiękowy.
  • Liczba dostępnych portów i ich lokalizacja mogą również wpływać na wygodę użytkowania. Większość komputerów i monitorów ma obecnie zarówno HDMI, jak i DisplayPort, ale sprawdź dwukrotnie kompatybilność, aby być po bezpiecznej stronie. Jeśli często korzystasz z urządzeń USB, upewnij się, że jest ich wystarczająco dużo. Jeśli jest USB-C, będziesz miał jeszcze więcej opcji i funkcji. A jeśli nosisz przewodowe słuchawki, gniazdo 3,5 mm z boku też jest wygodne.