Od najdawniejszych czasów głównym wyznacznikiem kobiecej urody były i pozostają włosy. Kręcone loki są w stanie zmienić kobietę diametralnie. Dlatego wszystkie przedstawicielki płci pięknej zwracają dużą uwagę na swoją fryzurę, ale niestety każdego dnia odwiedzać fryzjera nie da się – jest to męczące i kosztowne finansowo. Tutaj na pomoc kobietom przychodzi proste fryzjerskie urządzenie. Nazywa się ono lokówka. Na pewno takie narzędzie ma każda kobieta, która zawsze chce wyglądać pięknie. Gdy używamy lokówki automatyczną, to z jej pomocą osiągnięcie pięknej fryzury nie jest trudne.
Lokówka automatyczna
Kobiety lubią zmieniać wygląd, a w szczególności fryzurę. Wszystko zależy od nastroju, planów i dobranego stroju, za pomocą nowoczesnych urządzeń wszystko to jest możliwe, tym bardziej takie urządzenia pozwalają łatwo to zrobić samemu. Najważniejsze tylko mieć te urządzenia, które pomogą zrobić ten wygląd. I jeśli mówimy o fryzurze, wystarczy kupić suszarkę do włosów, prostownicę i lokówkę. Warto pamiętać, że tylko prawidłowo wybrane urządzenie wysokiej jakości, da piękno i pomoże zachować zdrowie.
Jak każdy inny towar, wszystko zaczyna się od określenia typu urządzenia, które chcesz kupić. To znaczy, najpierw warto się zastanowić, do czego jest on potrzebny? Wszystkie lokówki dzielą się na dwa rodzaje: do kręcenia i do prostowania włosów. Istnieją urządzenia kombinowane, na przykład, kiedy w zestawie są dwie końcówki do lokówki, a czasem nawet i więcej.
Przy zakupie takiego urządzenia dla domu, koniecznie trzeba zbadać wszystkie informacje na temat: lokówka automatyczna opinie.
Krótka historia pojawiania się lokówek.
W 1880 roku po raz pierwszy pojawiły się lokówki do włosów. Ich pomysłodawcą był francuski fryzjer Marcel Grato. Dzięki jego urządzeniu można było tworzyć sztuczne falowanie włosów, zewnętrznie podobne do naturalnego. Przed korzystaniem urządzenie było nagrzewane na talerzu, aby stylizacja wyglądała pięknie i trzymała się długo, mistrz musiał pracować z dwoma szczytami w tym samym czasie – jedne były nagrzewane na płycie, a z innymi pracował.
W 1882 roku Marcel Grato otworzył własny salon fryzjerski w centrum Paryża, a w 1897 r. jego przyrząd został opisany w czasopiśmie, w sprzedaży pojawiły się pierwsze lokówki do włosów o nazwie - marsylia.
Zaledwie rok później Marcel Grato stał się milionerem – jego wynalazek z powodzeniem było sprzedawane, na całym świecie. W 1906 roku Simon Monroe opatentował pierwszą prostownicę do włosów. Składała się ona z metalowych zębów, a już trzy lata później, w 1909 roku został uzyskany patent na prostownik w nowoczesnej formie – składający się z dwóch nagrzewanych żelazek.
Pierwsze elektryczne szczypce wymyślił szwajcar Eugene Suter, nazywając swój wynalazek elektryczną maszynką do tworzenia loków.
Pierwsze lokówki do włosów w zwykłej postaci zostały stworzone w Paryżu – w 1961 roku wydała firma BaByliss. Przy czym urządzenie stało się tak popularne, że wśród francuzów nazwa BaByliss stało się synonimem lokówki do włosów. W latach 90-tych pojawiły się pierwsze termolokówki (thermobigi) – ich wydała firma Philips.
Ogólne informacje o automatycznej lokówce
Jak zwykle nasze włosy podobają się bardziej komuś niż nam. Dlatego starannie je chcemy wyprostować lub odwrotnie zawijać. Prawie nikt nie lubi własny naturalny rodzaj włosów.
Dlatego lokówki do włosów są uniwersalnym lekiem dla każdej kobiety z każdym rodzajem włosów. W końcu to narzędzie jest w stanie zawinąć włosy.
Lokówka do włosów automatyczna do kręcenia włosów, jest przeznaczona do tworzenia loków i objętości. Ma postać kleszczyków o różnych rozmiarach, które dobierane są w zależności od gęstości włosów i pożądanej wielkości loków. Im grubsze są kleszcze, tym większe będą loki.
Główne cechy prostownicy do loków
Jeśli chcesz zrozumieć, czym charakteryzuje się automatyczna lokówka, musisz wiedzieć, jakie są rodzaje lokówek.
Gama dostępnych dziś w sprzedaży urządzeń do tworzenia loków i nadania włosom objętości jest dość szeroka. Można wybrać różne ich rodzaje, za pomocą których da się zawinąć sobie małe, średnie lub duże loki, stworzyć objętość u końcówek włosów lub u nasady, a także nadać włosom naturalny „falisty” efekt.
Sklasyfikować lokówki można według kilku kryteriów:
- konfiguracji
- pokrycia powierzchni
- średnicy
- temperatury i mocy
Jak działa lokówka
Najlepsza lokówka automatyczna, ma taką zasadę działania: pasmo automatycznie jest wychwytywane do lokówki i równomiernie się nagrzewa. W rezultacie uzyskuje się doskonałe pasmo.
Lokówka, która sama podkręca włosy, ma kilka trybów:
- Temperatura: 190, 210, 230 °C. Taki zakres pozwala zawijać cienkie i osłabione włosy
- Czas: 8, 10, 12 sekund. Po upływie ustawionego czasu czujnik emituje sygnał
- Poziomy tworzenia loków. Regulując ten parametr, można uzyskać pożądaną fryzurę
- Lokówka ma moc 29 W. W urządzeniu znajduje się wskaźnik nagrzewania. Po włączeniu w ciągu 1 godziny urządzenie wyłącza się automatycznie. Lokówka wyposażona jest w obrotowy kabel około 3 m
Jak prawidłowo korzystać z lokówki?
Główne punkty stosowania lokówek są następujące:
- Zabieg wykonuje się na umytych, suchych i uczesanych włosach
- Kontakt każdego pasma z urządzeniem nie powinien przekraczać 30 sekund
- Im cieńsze są pojedyncze pasma, tym lepsze będzie loki
- Przed rozczesaniem zawiniętego loku on musi ostygnąć
- Aby nie uszkodzić skóry głowy, pod lokówkę należy podłożyć grzebień
- Po zabiegu fryzurę należy utrwalić lakierem
- Model i jakość urządzenia odgrywa kluczową rolę w uzyskiwaniu pięknych loków
- W przypadku stosowania lokówek więcej niż 2 razy w tygodniu należy użyć sprayu z zabezpieczeniem termicznym
Przed ułożeniem włosów za pomocą lokówki, należy nałożyć na włosy specjalną termiczną kompozycję ochronną w postaci sprayu, mleka, płynu lub oleju. Termiczny środek ochronny otula każdy włos i chroni go przed przegrzaniem i kruchością. Nowoczesne zabezpieczenia termiczne zostały zaprojektowane nie tylko w celu ochrony włosów przed skutkami termicznymi, dają włosom dodatkowy połysk, elastyczność i jedwabistość.
Niektóre modele lokówek do włosów wyposażone są w specjalną funkcję automatycznego wyłączania. To daje możliwość, aby zapobiec przegrzaniu płytek i uniknąć poparzenia. Również zewnętrzne krawędzie niektórych prostowników wykończone są specjalnymi bezpiecznymi materiałami, które chronią przed oparzeniami.
Zwróć uwagę na sposób przechowywania urządzenia. Niektóre modele są wyposażone w bardzo wygodną, odporną na ciepło osłonę, w którą można złożyć żelazko, nie czekając, aż płyty ostygną.
Jeśli nie ma takiej osłony, można ją przechowywać, zawieszając ją za hak przymocowany do podstawy lub starannie ją składając.
Lokówki mogą mieć różne prędkości nagrzewania płyt (średnio od 10 do 30 sekund). Nie wpływa to w rzeczywistości na efekt działania urządzenia, ale jeśli często się spieszycie, prędkość może odegrać ważną rolę w wyborze lokówki.
Nie zaleca się na raz brać zbyt dużo włosów, aby szybciej zakończyć proces. Bierz małe pasma i zacznij proces zawijania włosów od nasady.
Konstrukcja lokówki
Każda najlepsza lokówka automatyczna do włosów ma podobną konstrukcję, i tylko niektóre z nich mają pewne różnice w zależności od konstrukcji danego urządzenia. Konstrukcja wpływa również na to, do czego konkretnie będzie używany ten model lokówki.
W zależności od konstrukcji lokówki są podzielone w następujący sposób:
- Według formy istnieją lokówki
- Cylindryczne, uważane za klasykę wśród tego narzędzia, mogą zawijać gęste loki. Lokówki z cylindrycznego pręta mają klips do włosów, który mocuje loki przed nawijaniem
- Stożkowe, które są z bezpośrednim stożkiem, takim narzędziem można otrzymać spiralne loki; lokówki stożkowego typu nie mają zacisku, ale zapewniają szczelne loki
Właściwości stożkowych lokówek z bezpośrednim stożkiem:
- Podwójne, z dwoma cylindrami, takimi lokówkami wykonują przeciwstawne loki w kształcie ósemki
- Cylindryczne lokówki, pozwalają stworzyć na włosach dużą falę morski
- Spiralne, bardzo wygodne dla spiralnych loków jednej grubości
- Lokówki z trójkątnym przekrojem, lokówki tego typu pozwalają stworzyć łamane loki z prostymi końcami; lokówki z trójkątnym grotem też nie są wyposażone w klips
- Kwadratowe lokówki do włosów, których trzonek ma kwadratowy przekrój. Za pomocą takiego narzędzia zawijają się loki, które tworzą na włosach falistą powierzchnię
Jaki model lokówki wybrać?
Teraz musimy wybrać model lokówki, który będzie pasował do twoich włosów. Innymi słowy, chodzi o tryb temperatury instrumentu i różne rodzaje włosów. Oczywiście, wraz z pojawieniem się profesjonalnych ceramicznych lokówek na rynku, kwestia bezpieczeństwa dla zdrowia włosów praktycznie nie jest aktualna. Ceramika, tytan, turmalin i połączenie tych materiałów zapewnią ci krętość przy minimalnym wypadaniu włosów. Nie zapominaj o właściwym wyborze reżimu temperaturowego i zastosowaniu termicznej ochrony włosów.
Suchych, zniszczonych lub słabych włosów nie można nawijać w wysokich temperaturach. Jeśli nie masz pewności co do właściwego ustawienia temperatury, zacznij od najmniejszej i stopniowo zwiększaj temperaturę, aż loki zaczną się zwijać. Aby było to możliwe, urządzenie powinno mieć regulator temperatury. Model z termoregulatorem doskonale nadaje się do dopasowania. Jeśli masz grube i gęste włosy, musisz wybrać model, który ma wysoką temperaturę ogrzewania powierzchni roboczej.
Jakość i czas trwania układania wpływa na temperaturę nagrzewania instrumentu, ale jeśli twoje włosy nie są gotowe na taką temperaturę, nie zwiększaj jej, ponieważ zdrowie włosów powinno być priorytetem. Niektórzy ludzie lubią cyfrowy wyświetlacz, a komuś starczy i zwykłego systemu mechanicznego. Wyświetlacz jest wygodny, ponieważ zawsze pokazuje temperaturę grzania instrumentu - jest bardziej informacyjny. Modele z termostatem mechanicznym mają zwykłą skalę, na której określa się temperaturę ogrzewania. Oczywiście modele z elektroniką są nieco droższe, ale utrzymują lepszą temperaturę.
Wiele klientów również powinni korzystać z najnowszego wynalazku: lokówka automatyczna z jonizacją.
Opcja jonizacji – kolejny krok na drodze do poprawy włosów podczas stylizacji. Funkcja ta jest bardzo przydatna dla zachowania zdrowia i urody włosów, ale niestety wciąż nie wszystkie lokówki są nią wyposażone. Istota funkcji jonizacji polega na tym, że płytki lokówki pokryte są specjalną warstwą jonów (turmalin, na przykład), który po podgrzaniu uwalnia strumień jonów ujemnych. Jony otaczają każdy włos i przywracają równowagę w nim. Funkcja jonizacji pomaga zachować zdrowe, gładkie, bardziej błyszczące włosy. Również dzięki jonizacji włosy się nie elektryzują.
Zasady przechowywania lokówki
Jeśli chcesz, aby lokówka pracowała długo, trzeba trzymać się pewnych zasad przechowywania dla tego narzędzia:
- Za każdym razem po użyciu, powierzchnię roboczą lokówki trzeba oczyścić - przetrzeć ją alkoholem, podczas gdy lokówka jest jeszcze ciepła
- Po dłuższej przerwie w użytkowaniu, trzeba raz w miesiącu przecierać lokówkę alkoholem i wytrzeć suchą szmatką
- W żadnym wypadku nie wolno czyścić lub chłodzić lokówkę pod bieżącą wodą
- Po zakończeniu zwijania trzeba dać lokówce, czas na ostygnie, i dopiero potem włożyć ją do torebki lub innego pojemnika
- Do przechowywania lokówki można kupić specjalną termotorbę, która wytrzymuje temperaturę do 200 stopni
- Przewód zasilania w żadnym wypadku nie wolno owijać wokół lokówki, może to doprowadzić do jego złamania, dla prawidłowego przechowywania trzeba kabel za każdym razem delikatnie złożyć
Typowe uszkodzenia lokówek i sposoby ich rozwiązywania
Lokówka – to proste urządzenie, składające się z uchwytu i elementów roboczych. nowoczesnych lokówek wyposażone są regulatorami temperatury, i wskaźnikami ogrzewania.
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia lokówek są:
- złamanie jednej z żył kabla zasilającego, co jest wynikiem nieostrożnego obchodzenia się z instrumentem
- pęknięcie lub odkształcenie sprężyny zaciskowej mechanizmu, w wyniku czego nie da się zapewnić odpowiedni docisk włosów
- brak grzania elementu roboczego
Jeśli po włączeniu lokówki do gniazdka wskaźnik temperatury się świeci, gaśnie i urządzenie nie może zdobyć odpowiednią temperaturę, warto zwrócić uwagę na jego przewód zasilający.
W przypadku wystąpienia problemów lepiej skontaktować się z serwisem.