Wybór laptopa może być naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ różnorodność i przedział cenowy tych produktów jest ogromny. Aby Ci ułatwić życie, zebraliśmy informacje z raportów ekspertów i testów w celu porównania produktów i wybraliśmy 5 najlepszych modeli dostępnych obecnie na rynku.
W czasach coraz większej liczby osób pracujących zdalnie, zakup laptopa staje się koniecznością. Jednocześnie, dla tych, którzy nie są obeznani z technicznymi szczegółami, może to być prawdziwa droga przez mękę. Z laptopa korzysta się zwykle przez kilka lat. Wybór nieodpowiedniego sprzętu, który nie będzie w pełni spełniał Twoich wymagań może być więc sporym błędem. W tym tekście podpowiemy Ci jak wybrać najlepszego laptopa i na jakie parametry musisz zwracać uwagę. Zapraszamy.
Na co zwracać uwagę przy wybieraniu laptopa?
Kupując laptopa, trzeba przede wszystkim określić jego przeznaczenie. Jeśli ma on być przeznaczony do grania w gry to jego parametry techniczne powinny być zupełnie inne niż w sprzęcie, przeznaczonym do pracy biurowej. Analogicznie, jeśli jesteś programistą czy projektantem, potrzebujesz dużo mocy obliczeniowej, ale niekoniecznie najwydajniejszej karty graficznej, mogącej obsłużyć najnowsze gry.
Znaczenie ma też sposób wykorzystywania sprzętu. Jeśli użytkujesz laptopa bez podłączenia do prądu przez długi czas, priorytetem będzie wydajna bateria. Świetnie sprawdzi się też wtedy mniejsza matryca, np. 13 czy 14 cali. Odbija się to oczywiście na cenie sprzętu i jego wymiarach. Analogicznie, jeśli komputer przez większość czasu będzie podłączony do prądu, możesz śmiało nie skupiać się na długiej pracy na baterii. W takich warunkach świetnie sprawdzi się większy ekran, np. 17 cali.
Podsumowując, kluczem do wyboru odpowiedniego laptopa jest jak najlepsze dopasowanie go do Twoich preferencji.
Jakie są najważniejsze parametry techniczne laptopów?
Laptopa można w pewnym sensie rozłożyć na części pierwsze. Każdy z nich ma w sobie takie same podzespoły, które różnią się działaniem, wydajnością i oczywiście ceną. Do komponentów, które najbardziej wpływają na komfort pracy ze sprzętem można zaliczyć:
- Procesor – to najważniejszy element i serce każdego komputera. Wydajny procesor, posiadający wiele rdzeni, potrzebny jest do zaawansowanych prac projektowych i grania w nowe gry. Do przeglądania Internetu czy prostych prac biurowych z powodzeniem możesz postawić na dużo tańsze, budżetowe rozwiązania.
- Karta graficzna – zazwyczaj możemy tu wyróżnić dwa rozwiązania: dedykowana grafika lub zintegrowany układ na płycie głównej. Oczywiście ta pierwsza jest kilka razy wydajniejsza i jest koniecznością, jeśli chcesz grać w najnowsze tytuły. Ma to swoją cenę, dobra dedykowana karta graficzna podnosi cenę laptopa o kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych.
- Pamięć operacyjna – RAM to podręczna pamięć, w której komputer zapisuje dane i otwarte programy. Jeśli potrzebujesz wydajnego sprzętu to przyda Ci się dużo pamięci, przynajmniej 16 GB. W 2022 roku rozsądne minimum, wymagane do płynnej pracy to 8 GB.
- Wielkość ekranu – zależy głównie od Twoich indywidualnych preferencji. Małe ekrany jak 13 czy 14 cali pozytywnie wpłyną na wymiary sprzętu – będzie on bardziej poręczny i przenośny. Granie i multimedia świetnie wyglądają na większych ekranach. W domu ekrany 15,6’’ i 17’’ sprawdzą się znakomicie.
- Rozdzielczość matrycy – w tańszych laptopach możesz spotkać ekrany 720p. Naszym zdaniem, w 2022 roku to odrobinę za mało. W 2022 lepiej postawić na ekran Full HD, czyli 1080p. Oczywiście najlepiej zdjęcia, filmy i gry będą prezentować się na ekranie 4K. Matryca ma jednak ogromny wpływ na cenę, do przeglądania Internetu nie będzie konieczna rozdzielczość 4K.
- Dysk twardy – funkcjonują dwa standardy: HDD i SDD. Ten pierwszy odchodzi powoli do lamusa, ale jest dużo tańszy. Półprzewodnikowe dyski SSD są kilkukrotnie szybsze i całkowicie bezdźwięczne. Jeśli nie będziesz potrzebował zapisywać sporych woluminów lub korzystasz z rozwiązań w chmurze możesz wybrać mniejszy i tańszy dysk np. 256 GB.
Detale mają ogromne znaczenie: na co jeszcze zwracać uwagę?
Zwróć uwagę czy sprzęt, który nabywasz ma zainstalowany system operacyjny. Obecnie standardem jest Windows 11. Jeśli nie jesteś zbyt zaawansowany technicznie, samodzielna instalacja systemu może być sporym wyzwaniem. Analogicznie, jeśli posiadasz już licencję Windows możesz wybrać tańszy laptop bez systemu a następnie zainstalować go samodzielnie.
Spore znaczenie ma też liczba i rodzaj złączy, które będzie posiadał Twój sprzęt. Jeśli kupujesz laptopa online i nie sprawdzisz tego parametru może spotkać Cię niemiłe zaskoczenie. W sytuacji, gdy masz osobną myszkę i klawiaturę na USB a Twój laptop będzie miał tylko dwa takie porty, będziesz musiał odłączyć któreś z urządzeń, chcąc podłączyć pendrive. Znaczenie ma też typ złącz. USB 3.0 ogromnie poprawi szybkość przesyłu danych.
Niezwykle ważna jest matryca, przez którą będziesz oglądał wszystkie obrazy wyświetlone przez Twój sprzęt. Jeśli dużo pracujesz na zewnątrz, wybierz powłokę matową lub antyrefleksyjną – sprawdzi się ona dużo lepiej od standardowej. Znaczenie ma też rodzaj zastosowanej matrycy. Najczęściej spotykane typy ekranów to TN, IPS oraz VA. TN to najtańsze rozwiązanie, montuje się je głównie ze względu na niską cenę. IPS to obowiązkowy wybór dla grafików, oferuje lepsze kąty widzenia i świetne odwzorowanie barw oraz kontrast. VA najlepiej sprawdzi się do filmów i gier, oferuje świetny kontrast oraz głęboką czerń. Dwa ostatnie rozwiązania są jednak dużo droższe niż bazowe matryce TN.
Jeśli lubisz użytkować laptopa po nocach i dużo piszesz to świetnie sprawdzi się podświetlenie klawiatury. Dzięki temu pisanie będzie dużo wygodniejsze.
Odwieczny dylemat: kupować stacjonarnie czy online?
Zakup laptopa to dość specyficzna sprawa. Zdjęcia niekoniecznie oddają to, jak solidnie wykonany jest sprzęt, jak pisze się na jego klawiaturze i jak wyświetla obraz jego matryca. Może to sprawić, że zakup sprzętu w zwykłym sklepie: markecie elektronicznym czy sklepie komputerowym, może się wydawać lepszym rozwiązaniem. Niestety, stacjonarnie możesz zazwyczaj dostać dużo gorsze ceny i brak promocji, które są dostępne online. W sieci możesz z kolei w ciągu kilku chwil znaleźć najlepszą cenę i dokonać zakupu.
Pamiętaj, że nie musisz dokonywać zakupu w sklepie stacjonarnym. Możesz tam obejrzeć dokładnie sprzęt i sprawdzić czy wygodnie Ci się go używa. Samego zakupu możesz dokonać online, po dużo lepszej cenie i z darmową wysyłką.
Podsumowanie
Zakup laptopa to przysłowiowy „temat rzeka”. Jest mnóstwo rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę i tysiące dostępnych konfiguracji. Jak mogłeś przeczytać w tym artykule, kluczem do wyboru laptopa jest określenie własnych potrzeb – tego w jaki sposób będziesz użytkował sprzęt. Możesz wtedy dobrać potrzebne Ci parametry i konfigurację w rozsądnej cenie. Nie ma potrzeby przepłacać za moc obliczeniową, której nie będziesz potrzebował. Pamiętaj również, by przeczytać opinie użytkowników przed zakupem danego modelu. Ich lektura zazwyczaj może dać Ci wiedzę o wszystkich problemach, jakie może sprawiać laptop.