disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Kosiarki Elektryczne 2024

Pielęgnacja naszego przydomowego ogródka, czy też ogródka działkowego, dla wielu osób jest bardzo ważna. Jedni to lubią, a inni robią to z obowiązku posiadania trawnika przed domem. Bez względu na powód, do tego celu potrzebujemy całej gamy urządzeń ogrodowych. Jednym z najważniejszych sprzętów, które musimy mieć jest kosiarka. Na rynku znajdziemy kosiarki różnego rodzaju, jednak my skupimy się dziś na kosiarkach elektrycznych, czyli tych najchętniej kupowanych na polskim rynku. Kosiarki elektryczne skierowane są do osób, które posiadają niewielkie trawniki, a takich w nowoczesnych gospodarstwach domowych jest najwięcej. Urządzenia te są bardzo ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo ważne i przez wielu klientów pożądane. Sprawdźmy więc, co oferuje nam rynek sprzętu ogrodowego w tym zakresie.

Rodzaje kosiarek elektrycznych

Kosiarki elektryczne dzielimy na dwie grupy - sieciowe i akumulatorowe. Obie grupy mają swoje wady, jak i zalety; również różnica cenowa obu grup jest dość duża. Aby odpowiednio dobrać sprzęt do własnych potrzeb, powinniśmy wcześniej ustalić przeznaczenie kosiarki, planowany budżet oraz częstotliwość jej wykorzystywania. Wielkość trawnika, gęstość trawy, czy odległość od gniazdka do murawy może mieć kolosalne znaczenie przy doborze urządzenia, które zapewni nam komfort jego użytkowania. Warto pamiętać, że kosiarki ręczne “pchane” niekoniecznie nadają się do ogrodów z dużą ilością ozdób ogrodowych, ze względu na ciężko dostępne miejsca wokół nich, z którymi ten rodzaj kosiarek sobie nie poradzi. W takim przypadku polecamy zakup kosy lub podkaszarki elektrycznej. Spójrzmy zatem, jaka kosiarka elektryczna spełni nasze wymagania?

Kosiarki sieciowe

Są to najprostsze i najtańsze urządzenia na rynku. Działają przewodowo - kosiarkę musimy podłączyć bezpośrednio do gniazdka sieciowego. Ten rodzaj kosiarek elektrycznych nadaje się do małych ogrodów ze względu na znaczne ograniczenia długości kabla. Co prawda można użyć długiego przedłużacza, jednak manewrowanie z długim kablem oraz przekładanie go z miejsca na miejsce, nie jest komfortowe podczas pracy. W sklepach znajdziemy całą gamę kosiarek elektrycznych sieciowych w naprawdę dużej rozpiętości cenowej. Chcąc kupić dobrą kosiarkę elektryczną, zdecydowanie odradzamy zakup najtańszych urządzeń dedykowanych dla marketów - urządzenia te z reguły są bardzo mało trwałe, a komponenty użyte do ich produkcji kiepskiej jakości, ponadto serwis takich urządzeń bywa niemożliwy, bądź bardzo drogi, ze względu na brak części zamiennych.

Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki akumulatorowe napędzane są dzięki akumulatorom, które ładujemy przy pomocy dołączonej do kosiarki ładowarki (prostownika). Są to urządzenia nie tak popularne jak ich sieciowy konkurent, a główny wpływ ma na to cena, która jest dużo wyższa. Kosiarki elektryczne tego typu są jednak dużo bardziej komfortowe, ze względu na brak uciążliwego kabla. Modele o dużym akumulatorze spokojnie zastąpią nam kosiarkę spalinową, bowiem najlepsze kosiarki elektryczne tego typu posiadają naprawdę duże akumulatory, które cechuje długi czas pracy, przez co nadają się do koszenia nawet bardzo dużych muraw. Urządzenia te w większości mają większą moc niż kosiarki sieciowe. Przed zakupem radzimy jednak sprawdzić cenę akumulatora w razie jego wymiany w przyszłości - często bywa tak, że zakup nowego akumulatora jest bardzo kosztowny. Z tego też względu polecamy zakup sprzętu tylko renomowanych producentów urządzeń ogrodowych.

Roboty koszące

Skoro mowa o kosiarkach elektrycznych, nie sposób pominąć urządzeń, które dopiero od niedawna przebijają się na nasz rodzimy rynek, a już podbiły serce niejednego posiadacza ogrodu. Roboty koszące to kosiarki, które automatycznie koszą wyznaczony teren, obwód koszenia wyznacza się kablem obwodowym - kosiarka pracuje sama. Urządzenia te są niewielkich rozmiarów i nadają się tylko do równych i niedużych trawników.

Parametry kosiarek

Przed zakupem kosiarki elektrycznej, powinniśmy zaznajomić się z jej parametrami. To one odpowiedzialne są za komfort użytkowania oraz to, czy dany sprzęt sprosta naszym wymaganiom. Moc silnika, wielkość akumulatora (w przypadku bezprzewodowych kosiarek), czy szerokość koszenia, są to najważniejsze parametry, które mają wpływ na efektywność pracy naszego sprzętu. Sprawdźmy więc jaka kosiarka elektryczna sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Moc silnika (kosiarki sieciowe)

Jest to najważniejszy parametr kosiarki elektrycznej sieciowej, który wyrażany jest w Watach (W). Moc silnika odpowiada za szybkość pracy oraz wydajność urządzenia. Im większa moc silnika kosiarki, tym szerszy zakres koszenia, co skraca czas pracy. Jeśli posiadamy duży ogród, polecamy zakup kosiarki o możliwie największej mocy. Poniżej prezentujemy małą ściągę, jaką moc polecamy dobrać do wielkości naszego ogrodu, aby praca była całkiem komfortowa.

  • 1000 - 1400W - kosiarki o takiej mocy nadają się do ogrodów nieprzekraczających 200 metrów kwadratowych. Maksymalna szerokość koszenia wynosi 33 cm.
  • 1400 - 1600W - urządzenia powyżej 1400W powinny poradzić sobie z trawnikami do 400 metrów kwadratowych. Ich zakres koszenia wynosi do 45 cm.
  • 1800W - są to najsilniejsze i najlepsze kosiarki elektryczne, nadają się do trawników powyżej 400 metrów kwadratowych. Jednak zakres ich koszenia nie jest dużo większy niż przy słabszych silnikach - zwykle wynosi do 46 cm.

Akumulator (kosiarki bezprzewodowe)

Jeśli zdecydujemy się na zakup kosiarki akumulatorowej, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pojemność akumulatora, która wyrażona jest w amperogodzinach (Ah) oraz napięcie wyrażone w Woltach (V). Im więcej tym lepiej, wyższa moc akumulatora daje większy zakres koszenia, jednak nie jest to regułą ze względu na różnorodność stosowanych akumulatorów. Wydajność koszenia (w metrach kwadratowych) oraz czas pracy na jednym ładowaniu podaje producent. Należy jednak pamiętać o granicy błędu - na wydajność akumulatora wpływają różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne, czy długość oraz wilgotność trawy. Duży wpływ na działanie baterii ma również jej zużycie, z czasem każda bateria, podobnie jak akumulator w samochodzie, traci swoją maksymalną wydajność. Polecamy zakup kosiarki elektrycznej akumulatorowej z akumulatorem litowo - jonowym, ponieważ baterie tego typu są trwalsze i mniej podatne na warunki atmosferyczne. Czas ładowania akumulatora to zwykle 16 godzin. Według opinii użytkowników kosiarek elektrycznych akumulatorowych, najlepsze urządzenia tego typu dorównują kosiarkom spalinowym.

Z napędem czy bez?

Posiadanie napędu jest bardzo komfortowe ze względu na to, że nie musimy pchać kosiarki, a jedynie zmieniać jej kierunek. Warto jednak pamiętać, że kosiarki z napędem kiepsko radzą sobie na nierównym terenie, a wtedy i tak będziemy musieli jej pomagać własną siłą, pchając ją na nierównościach. Zatem, jeśli posiadamy trawnik, który jest względnie gładki i prosty, warto dla własnego komfortu zainwestować w napęd.

Kosz na trawę

Kosz, pojemnik na trawę, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy grabić trawnika po koszeniu. Na rynku znajdziemy kosze o pojemności od 20 do nawet 60 litrów - wielkość pojemnika na trawę powinna być uzależnione od wielkości naszej murawy. Należy pamiętać, że kosz zwiększa masę urządzenia, przez co manewrowanie nim staje się trudniejsze.

Podsumowanie

Kosiarki elektryczne sieciowe oraz akumulatorowe w dzisiejszych czasach cieszą się coraz większą popularnością. Ze względu na dbałość o nasze środowisko, ludzie słusznie szukają alternatyw dla górujących do tej pory urządzeń spalinowych do użytku ogrodowego. Dzisiejsza technologia pozwala dostosować sprzęty elektryczne do wydajności i osiągów urządzeń spalinowych. Na świecie jest zauważalny trend inwestowania i zastosowań technologii elektrycznej w urządzeniach codziennego użytku, z pożytkiem dla nas wszystkich. Mamy nadzieję, że nasz ranking kosiarek elektrycznych pozwoli naszym czytelnikom dobrać odpowiedni sprzęt dopasowany do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Uwzględniliśmy w nim wyłącznie sprzęt najlepszych producentów sprzętu ogrodowego, dostępnych na polskim rynku.