disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Karty Graficzne 2025

Karty graficzne obok procesorów, są najważniejszym elementem odpowiedzialnym za funkcjonowanie zarówno komputerów stacjonarnych jak i laptopów. Są mózgiem odpowiedzialnym za wyświetlanie obrazu na monitorze, bez którego komputer nie mógłby działać. Karty graficzne mają szczególne znaczenie zwłaszcza dla miłośników gier komputerowych czy osób związanych z zaawansowanym tworzeniem grafik komputerowych i filmów. Ze względu na dynamikę rynku i dużą gamę dostępnych produktów, wiele osób, zwłaszcza mniej obeznanych, może mieć duży problem z zakupem dobrej karty graficznej. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy, krótki poradnik, który podpowie wam jaką kartę graficzną kupić.

Czym kierować się przy wyborze karty graficznej?

Karty graficzne to jedne z droższych komponentów naszego komputera. Z tego powodu powinniśmy jasno sprecyzować przeznaczenie do którego jest ona nam potrzebna. Najlepsze karty graficzne potrafią kosztować nawet 3 tysiące złotych. Karta graficzna jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki - konwersję dokumentu na sygnał. Najprościej mówiąc dostosowuje wyświetlany obraz do możliwości naszego monitora. Karty graficzne również zwiększają wydajność procesora, tym samym wspierając działanie całego systemu. Przed zakupem warto przeprowadzić test, w celu sprawdzenia wydajności tej karty, którą obecnie mamy, a następnie zrobić to również po zakupie. Do tego celu służy szereg programów dostępnych w sieci, takich jak FurMark. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej?

Pamięć RAM karty graficznej

Im więcej pamięci RAM tym lepiej. Ta wartość wyrażana jest w gigabajtach. W obecnych czasach, karty graficzne nie powinny mieć mniej niż 4GB, zwłaszcza jeśli będzie stosować je do celów typowo gamingowych. Karty 2-3 GB mogą mieć problem z najbardziej wymagającymi grami ale będą odpowiednie do mniej zaawansowanych działań - takich jak zwykłe oglądanie filmów czy dobra jakość wyświetlanych zdjęć, także w jakości 3D. Równie istotne znaczenie ma częstotliwość taktowania, parametr ten wpływa na wydajność karty graficznej im na szybkość działania procesora - im większa częstotliwość tym lepiej.  Są różne typy pamięci RAM, najnowszym standardem jest GDDR6 która zapewni nam jakość 4K. Starsza wersja czyli GDDR5 spokojnie sprawdzi się przy jakości full HD.

Szyna pamięci

Kolejnym ważnym elementem jest szyna pamięci. Odpowiada ona za przepustowość pomiędzy kartą a procesorem i wyrażana jest w bitach. Szerokość szyny odpowiada głównie za renderowanie grafiki. Im większa szerokość, tym więcej detali będzie widocznych w wyświetlanym obrazie. Dzisiejszym dolnym standardem są karty 128 bitowe, jednak warto zaopatrzyć się w szerszą szynę 256 bitów - taka karta przy wydajnym procesorze pozwoli nam się cieszyć naprawdę dobrą jakością obrazu wyświetlanym w full HD, bez większych strat w detalach. Na rynku najbardziej popularnymi modelami są te 192 bitowe, a ma na to wpływ głównie cena produktu która jest dużo niższa od kart 256 bitowych.

Inne ważne wskazówki przy wyborze karty graficznej

Nie mniej ważnymi elementami, są układ chłodzenia czy rodzaje złącz. Są to czynniki ważne dla prawidłowego działania karty graficznej oraz jej przeznaczenia. Osoby mniej obeznane w temacie mogą mieć duży problem ze zrozumieniem niektórych ważnych parametrów, które podają producenci. Każdy dodatkowy sprzęt czy to do laptopa, czy do komputera stacjonarnego, musi mieć możliwość samego podłączenia.  Jakie są zatem inne ważne kwestie, poza samymi parametrami?

Rodzaje złącz

Przed zakupem nowej karty graficznej, powinniśmy dowiedzieć się jakie mamy gniazda na płycie głównej komputera. Obecnie większość płyt głównych jak i kart graficznych, dysponuje złączem PCI-Express x16 - w tym wypadku starsze modele są już praktycznie niespotykane. Zatem do starszych modeli płyt głównych, będziemy musieli zaopatrzyć się dodatkowo w odpowiednią przejściówkę. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe podłączenia takie jak HDMI, które są już dziś najczęściej spotykanymi w kartach graficznych. Dodatkowe złącze HDMI da nam możliwość podłączenia telewizora czy dodatkowego monitora. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w kilka wyjść HDMI. Najczęściej spotykanymi standardami złącz HDMI są 1,4b i 2,0. Te drugie zapewniają nam przesył wysokiej rozdzielczości obrazu 3840 × 2160. Złącza 1,6b o połowę mniejszą 1920 × 1200.  Jeśli zatem, często podłączamy komputer do innych odbiorników obrazu, jak dodatkowe monitory czy telewizor, warto wyposażyć się w kartę z dobrym złączem HDMI.

Dodatkowe zasilanie

Większośc dzisiejszych kart graficznych, wymaga dodatkowego zasilania, a niektóre modele nawet dwóch takich źródeł. Dostarczane jest ono wtyczką 6 lub 8 pin. Koniecznie zatem musimy sprawdzić jakim rodzajem złącza zasilania dysponuje nasza płyta główna. Wielu producentów podaje swoje zalecenia odnośnie samego zasilacza komputera. Warto więc i ten parametr sprawdzić i dopasować go do nowej karty graficznej. Dzięki temu w pełni wykorzystamy wydajność nowego sprzętu i unikniemy późniejszych problemów, takich jak uszkodzenie karty.

Układ chłodzenia

Jest to zależne od tego jaki pobór mocy ma ten sprzęt. Na ogół bardziej zaawansowane karty graficzne, pobierają dużo energii, a co za tym idzie nagrzewają się, dlatego potrzebują odpowiednich układów chłodzenia. Najpopularniejszym układem chłodzenia jest pojedynczy wentylator, taki typ chłodzenia stosowany jest w najprostszych kartach graficznych. Bardziej zaawansowane karty graficzne posiadają dwa lub więcej wentylatorów. Najlepsze karty graficzne o wysokich parametrach pracy, czyli te przeznaczone głównie dla zaawansowanych gamerów, są chłodzone cieczą dostarczaną w zamkniętym obiegu. Jest to jednak sprzęt rekomendowany przede wszystkim dla graczy, dla których jakość i szybkość wyświetlanego obrazu jest kwestią najważniejszą przy zakupie komputera.

Długość karty

Parametr ten wyrażony jest w milimetrach. Na rynku znajdziemy wersje mini dedykowane do niektórych laptopów, a także standardowej długości. Bardziej zaawansowane karty graficzne, wyposażone w skomplikowane układy chłodzenia, są oczywiście większe. Należy przed zakupem zorientować się ile miejsca obudowie jednostki komputera posiadamy.

Podsumowanie

A więc jaka karta graficzna będzie najlepsza? Uzależnione jest to od naszych potrzeb. Najważniejszą kwestią w doborze karty jest oczywiście jej przeznaczenie. Przykładowo, nie warto kupować drogich kart dedykowanych dla gamingowców, jeśli nie gramy w gry wymagające sprzętu z górnej półki. Jeżeli komputer wykorzystujemy w celach typowo biurowych, koszt takiej karty będzie znacznie niższy. Jeśli jednak wymagamy czegoś więcej, cena sprzętu będzie znacznie wyższa. Najwyższą jakość tych podzespołów gwarantują oczywiście najbardziej cenione firm, takie jak AMD czy Nvidia. Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się rozjaśnić wam ten złożony temat. Pamiętaj, że o fachową pomoc poprosić możesz również pracownika sklepu komputerowego, który pomoże ci dobrać produkt, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.