disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Dyski Zewnetrzne 2024

Dyski zewnętrzne dają nam obecnie niemalże nieograniczone możliwości przechowywania swoich danych. Kopie zapasowe, serwery czy przenoszenie dużych ilości danych na inne nośniki - zastosowań dysków zewnętrznych jest bardzo dużo. Z uwagi na ich powszechność w użytkowaniu, nasuwa się pytanie: jaki dysk zewnętrzny wybrać? Na co potencjalny klient powinien zwrócić szczególną uwagę, by dysk zewnętrzny spełnił jego oczekiwania? Powinniśmy przed przystąpieniem do zakupu określić czego oczekujemy od naszego dysku zewnętrznego. Wykonanie kopii zapasowej najważniejszych dla nas danych to dziś podstawa bezpieczeństwa. Musimy rozważyć też jakiej pojemności ma być nasz dysk zewnętrzny.

Dyski zewnętrzne - do czego służą i komu są potrzebne

Dyski zewnętrzne to urządzenia, które przydadzą się właściwie każdemu. Dają one możliwość bezpiecznego przechowywania i przenoszenia danych, a także magazynowania ich. Można zatem wykorzystać je jako elektroniczne albumy ze zdjęciami, własną podręczną wideotekę, czy też nośnik naszych ulubionych playlist. Co więcej, dzięki ich ogromnej pojemności, mogą być tym wszystkim jednocześnie.

Dyski zewnętrzne - grupa odbiorców

Z dysków zewnętrznych najczęściej korzystają pracownicy biurowi, przedstawiciele handlowi, uczniowie i studenci, a także użytkownicy domowi. Przenośne dyski zewnętrzne są także popularne wśród graczy, którzy grają na konsolach typu: PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox one, Xbox 360, Nintendo Swich oraz na laptopach i komputerach stacjonarnych. Ponadto w erze cyfryzacji i postępu technologicznego, dyski zewnętrzne zyskały na wartości w oczach urzędników państwowych. Z dodatkowej pamięci najlepszego dysku zewnętrznego korzystają pracownicy urzędów wojewódzkich, powiatowych, miejskich. Magazynowanie plików na zewnętrznej pamięci jest nie tylko wygodne ale i bezpieczne. Poufne pliki magazynowane i przechowywane na osobnym nośniku stanowią zabezpieczenie firmy, instytucji czy też osoby prywatnej. W przypadku kradzieży komputera stacjonarnego, laptopa czy innego narzędzia pracy, skopiowana i zmagazynowana pamięć na dysku zewnętrznym będzie bezpieczna i będzie ją można skopiować na nowe urządzenie.

Po co komu dysk zewnętrzny?

Dyski zewnętrzne są przenośną pamięcią niezbędna w zinformatyzowanym świecie. Rola cyfryzacji w życiu prywatnym i zawodowym jest bardzo istotna i wciąż się prężnie rozwija. Dyski zewnętrzne są zatem potrzebne do ochrony danych w firmie, do magazynowania plików cyfrowych z programów komputerowych. Wymagania gier są coraz wyższe i potrzebują one znacznie więcej miejsca niż w nieodległej przeszłości. Dlatego też dysk zewnętrzny jest tak przydatny - nie musimy usuwać zainstalowanych gier by zrobić miejsce na dysku wewnętrznym na nowe gry, bo dostarczamy potrzebną ilość miejsca poprzez dodatkowe miejsce na najlepszym dysku zewnętrzny. Najlepsze dyski zewnętrzne są specjalnie dedykowane do konsoli. Czy to Ps4, Xbox one, czy też inna konsola zapewnią nam one§ najlepsze parametry potrzebne do przechowywania gier bądź programów, które są niezbędne do płynnego funkcjonowania konsoli, komputera stacjonarnego czy laptopa. Przenośny dysk zewnętrzny może nas uchronić przed utratą kluczowych danych, na przykład związaną z naszą pracą bądź z codziennymi sprawami.

Jakie rodzaje dysków zewnętrznych są na rynku?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać HDD czy też SSD? Obydwa typy różnią się między sobą zastosowaną technologią, która z kolei będzie miała wpływ na jakość naszej pracy z tym urządzeniem. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Dysk zewnętrzny talerzowy HDD

Dysk zewnętrzny talerzowy HDD opiera się na częściach ruchomych, do których zaliczamy talerz i głowicę. Jako że tego typu sprzęt jest przestarzały, nie należy jednocześnie do najszybszych. Niska prędkość dysku zewnętrznego talerzowego HDD jest przede wszystkim odczuwalna przy prędkości kopiowanych dokumentów, zdjęć, muzyki, gier i innych danych użytkownika. Tym samym, dyski zewnętrzne tego typu mogą nie sprawdzić się przy instalowaniu na nim programów, gier, czy plików systemowych o większych rozmiarach. Inną istotną wadą dysków zewnętrznych talerzowych HDD są jego ruchome wewnętrzne części. Elementy te są bardzo podatne na wstrząsy co w przypadku dysków zewnętrznych ma bardzo duże znaczenie. Należy pamiętać, że tylko sprawny dysk zewnętrzny jest w stanie trwale magazynować nasze ważne pliki. Z kolei z uszkodzonego dysku zewnętrznego bardzo trudno jest odzyskać przechowywane dane. Ich zaletą jest bez wątpienia cena, która oscyluje w granicach 200 zł za dysk zewnętrzny o pojemności 1 terabajta.

Dysk zewnętrzny półprzewodnikowy SSD

Dyski zewnętrzne półprzewodnikowe SSD korzystają ze znacznie bardziej zaawansowanej technologii. Nie posiadają one jakichkolwiek części ruchomych, co bez wątpienia jest jedną z głównych zalet tego urządzenia. Brak ruchomych części to zasługa zastosowania nowszych rozwiązań niż w przypadku dysków talerzowych, ponieważ są one oparte głównie na pamięci flash. W przypadku dysku zewnętrznego półprzewodnikowego ryzyko, że zostanie uszkodzony, a my utracimy ważne dla nas dane, jest znacznie mniejsze. Zastosowanie nowoczesnego rozwiązania jakim jest pamięć flash pozwala także na zdecydowanie szybszy transfer danych.. Wszystko to jednak ma swoją cenę. Za najlepszy dysk zewnętrzny SSD o pojemności 128 gigabajtów trzeba zapłacić w granicach 125 zł - 150 zł. W przypadku większych pojemności, cena jest z reguły znacznie wyższa - model dysku zewnętrznego SSD o pojemności 2 TB to wydatek rzędu nawet 1500 złotych. Niemniej, wszystko wskazuje na to, że już niedługo dyski tego typu staną się rynkowym standardem - najwięksi producenci sprzętu, tacy jak Apple, od dłuższego czasu korzystają niemal wyłącznie z dysków SSD.

Jaki model dysku wybrać - HDD czy SSD?

W obecnych czasach, z czystym sumieniem mogę polecić wyłącznie dysku zewnętrzne typu SSD, które są standardem prezentującym znacznie lepsze osiągi niż jego przestarzały rywal. Niestety, za tego typu jakość trzeba znacznie więcej zapłacić, a ceny tego typu sprzętu dla wielu użytkowników mogą okazać się po prostu zaporowe. Jeśli więc twój wybór jest dość mocno zdeterminowany przez zasobność twojego portfela, możesz ostatecznie zdecydować się na dysk zewnętrzny typu HDD. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę i szybkość działania sprzętu, nie pozostaje mi nic innego jak zarekomendować szybkie i nowoczesne dyski zewnętrzne SSD.

Podsumowanie

Czy dyski zewnętrzne są produktem niezbędnym w dzisiejszych czasach? Wydaje się, że technologie w chmurze powoli wypierają ten już dość przestarzały sprzęt. Niemniej, nie ma wątpliwości, że nadal znajdą się osoby i instytucje, dla których ich zakup może okazać się niezbędny. Korzystają z niego zarówno użytkownicy domi jak i odbiorcy firmowi. Dyski zewnętrzne są popularne jest w biurach, zakładach prywatnych, instytucjach państwowych, takich jak urzędy administracji publicznej, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje pożytku publicznego, sądy. Wydaje się więc, że dyski zewnętrzne jeszcze przez pewien czas nie znikną z naszego życia. Pamiętajmy jednak, by wybrać sprzęt, który rzeczywiście najlepiej spełni nasze oczekiwania.