Wybór bieżni może być naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ różnorodność i przedział cenowy tych produktów jest ogromny. Aby Ci ułatwić życie, zebraliśmy informacje z raportów ekspertów i testów w celu porównania produktów i wybraliśmy 5 najlepszych modeli dostępnych obecnie na rynku.
Powszechna świadomość na temat zdrowego trybu życia z każdym dniem rośnie. Staramy się poszerzać naszą wiedzę o własnym ciele, właściwym odżywianiu i aktywności fizycznej. Coraz bardziej modne stają się siłownie, nie tylko tradycyjne, ale i te na świeżym powietrzu. Dziś siłownię możesz mieć nawet we własnym domu – wszystkie potrzebne urządzenia są w zasięgu Twojej ręki.
W dzisiejszym tekście omówimy bieżnie elektryczne, które pomogą Ci dbać o swoją sprawność fizyczną we własnych czterech ścianach. Podpowiemy Ci, jak wybrać tego typu urządzenie i jak dopasować odpowiedni model do Twoich potrzeb.
Jakie są najważniejsze zalety trenowania na bieżni w domu?
Największą zaletą domowej bieżni jest wygoda. Trening możesz rozpocząć w każdej chwili i w każdych warunkach. Podczas biegania możesz oglądać telewizję czy słuchać ulubionej muzyki i nie jesteś przywiązany do żadnych konkretnych godzin. W trakcie biegania jesteś sam, co jest kolejną dużą zaletą, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz dbać o swoją formę. Masz dzięki temu spokój i nie musisz wstydzić się reakcji innych ani słuchać niechcianych rad od osób trenujących na siłowni.
Zwykły jogging trzeba uzależnić od warunków pogodowych. Bieżnia pozwala Ci natomiast biegać o każdej porze, w idealnej temperaturze. Nie trzeba również opracowywać żadnej konkretnej trasy ani brać pod uwagę podłoża, czy też ewentualnych wzniesień lub obniżeń terenu. Biegając w domu, nie musisz się martwić się o deszcz lub zbyt wysoką temperaturę.
Trening na bieżni można urozmaicać według własnych preferencji. Nowocześniejsze bieżnie mają kilka programów. Możesz ustawiać nie tylko tempo, ale i nachylenie pasa względem podłogi. Możesz też określać dystans, jaki masz zamiar przebiec i zapisywać statystyki, by móc obserwować swoje postępy. Bieżnie są ponadto bezpieczniejsze dla Twoich stawów. Prawidłowa postawa w połączeniu z amortyzacją bieżni pozwala Ci na pozostanie w ruchu podczas biegu w miejscu, a nie do przodu. Dzięki temu maleje ryzyko naciągnięcia ścięgien czy nabawienia się poważnych kontuzji.
Rodzaje bieżni
Bieżnia może zostać uznana za formę pośrednią pomiędzy rowerkiem treningowym a orbitrekiem. Pozwala na budowanie kondycji fizycznej i zachowanie dobrego zdrowia. Istnieją różne rodzaje bieżni – od składanych, idealnych do domu, po wielkie maszyny za kilkadziesiąt tysięcy, posiadające liczne programy i udogodnienia. Oto najpopularniejsze rodzaje tych sprzętów, dostępne w Polsce:
Bieżnia mechaniczna
Bieżnie mechaniczne (magnetyczne) łączą w sobie prostotę i niską cenę. Tempo przewijania taśmy dopasowuje się do prędkości biegu. Do jej uruchomienia niezbędna jest energia generowana przez mięśnie. Są to bieżnie o najprostszej konstrukcji, co czyni je zarazem najbardziej ergonomicznymi. Urządzenie zajmuje mało miejsca, gdyż jest pozbawione zbędnej elektroniki. Sprzęt składa się jedynie ze stelaża, silnika i pasa, po którym biegasz. Nowocześniejsze bieżnie magnetyczne mają też komputer, za pomocą którego możemy zaprogramować parametry biegu.
Bieżnia elektryczna
Bieżnie elektryczne są najpopularniejszym rodzajem bieżni, zarówno na siłowniach, jak i w domach. Taśmę napędza w nich silnik elektryczny, co jest prostym i tanim rozwiązaniem. Ich główną zaletą jest amortyzacja. Specjalny układ sprawia, że są przyjazne i bezpieczne dla Twoich stawów. Ten typ urządzenia wymusza na Tobie określone tempo biegu, a więc musisz je odpowiednio dostosować. Możliwość wyboru programu sprawia jednak, że możesz dopasować tempo wraz ze stopniem nachylenia bieżni.
Bieżnie antygrawitacyjne
Bieżnie antygrawitacyjne to zdecydowanie rzadziej spotykane urządzenia. Jest to bowiem relatywnie drogi i specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany przede wszystkim w rehabilitacji medycznej po różnego rodzaju urazach i chorobach. Bieżnie antygrawitacyjne pozwalają na trening odciążający stawy i podnoszą wydolność oddechową biegającego.
Ten rodzaj sprzętu jest dość nietypowy. Całe nogi biegacza, od stóp do pasa, są umieszczone się w specjalnej zamkniętej komorze, do której pompuje się powietrze. Kompresor, pompując powietrze, przesuwa ciało człowieka w górę, zmniejszając jego wagę. To jedyny rodzaj bieżni wskazany dla osób z ponadprzeciętną nadwagą.
Bieżnie ciśnieniowe
Ostatni już rodzaj bieżni to urządzenia ciśnieniowe. One również są obudowane specjalną kapsułą, w której panuje niższe od atmosferycznego ciśnienie. Wspomaga ono spalanie tkanki tłuszczowej. Tego typu bieżnie są dość drogie i wykorzystuje się je głównie do marszu, a nie biegania. Regularne ćwiczenia na tego typu sprzęcie dobrze wpływają na krążenie krwi, przemianę materii i jędrność skóry.
Na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt?
Wybór bieżni powinieneś uzależnić od swoich potrzeb i kwoty, jaką jesteś gotowy na nią wydać. Jeśli masz większe wymagania i zdecydujesz się na zakup bardziej zaawansowanej bieżni, powinieneś przygotować się nie tylko na wyższą cenę, ale również na to, że urządzenie zajmie więcej miejsca. Niektóre nowsze modele bieżni składają się praktycznie całkowicie na płasko, dzięki czemu możesz trzymać je na przykład pod łóżkiem.
Pamiętaj o parametrach, takich jak maksymalna prędkość i moc. Jeśli masz zamiar wykorzystywać bieżnię do spaceru lub truchtu, znajdź model o niższej mocy i maksymalnej prędkości. Jeżeli zaś chciałbyś trenować bieganie, odpowiedniejsza będzie bieżnia o wyższej mocy (nawet do 6 KM) i prędkości maksymalnej. Niektóre modele pozwalają na bieg z prędkością nawet 25 km/h.
Czy zakup domowej bieżni się opłaca w 2022 roku?
Polskie realia są takie, że decydującym czynnikiem dla wielu osób jest cena. Jesteśmy wciąż niezbyt zamożnym społeczeństwem na dorobku i niewielu z nas może sobie pozwolić na zakup sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych. Na szczęście są też tańsze urządzenia, których cena nie przekracza 1000 zł. Może nie mają one tak zaawansowanych funkcji, jak bieżnie na siłowniach, ale nadal świetnie spełniają swoją funkcję i umożliwiają trening i spalanie kalorii w zaciszu własnego domu.
Gdybyś miał co miesiąc opłacać karnet na siłownię, zwrot zakupu bieżni i tak nastąpi, prędzej czy później. Twoje ciało z pewnością odczuje różnicę, a ubywające kilogramy będą jej najlepszym świadectwem. Standardowy karnet miesięczny na siłownie w większym mieście kosztuje od 150 do 200 zł. Jeżeli więc zdecydujesz się na zakup sprzętu z dolnej półki cenowej, wydatek może zwrócić się nawet już po 3 lub 4 miesiącach.
Podsumowanie
Zakup bieżni to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Nie tylko oszczędzisz na karnecie na siłownie, ale będziesz także mógł ćwiczyć w zaciszu własnego domu, niezależnie od warunków pogodowych czy pory roku. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci odrobinę ten sprzęt i pomógł w podjęciu decyzji, jaki rodzaj bieżni warto wybrać w 2022 roku.