Wybór automatycznego odkurzacza może być naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ różnorodność i przedział cenowy tych produktów jest ogromny. Aby Ci ułatwić życie, zebraliśmy informacje z raportów ekspertów i testów w celu porównania produktów i wybraliśmy 5 najlepszych modeli dostępnych obecnie na rynku.
Odkurzanie jest prawdziwą zmorą niektórych pań domu. Czynność ta potrafi być niezwykle uciążliwa, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci lub futerkowe zwierzęta. Wówczas po odkurzacz musimy sięgać niemalże codziennie, a samo odkurzanie wydaje się nie mieć końca. Z bezsilnością patrzymy, jak na naszym dywanie z każdą chwilą pojawiają się kolejne okruchy, sierść czy drobniejsze śmieci. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, z pewnością zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieje jakiś sposób, który mógłby ułatwić Ci życie i zaoszczędzić trochę czasu. Od niedawna jest to możliwe dzięki odkurzaczom automatycznym. Dziś opowiemy, jak działa taki sprzęt oraz czy jego zakup okaże się dobrym pomysłem.
Odkurzacze automatyczne a zwykłe
Pierwszą różnicą pomiędzy dwoma tymi typami odkurzaczy jest ich wygląd i budowa. Klasyczny odkurzacz składa się również z rury i kilku wymiennych szczotek z końcówkami służącymi do różnych typów powierzchni, nie tylko do podłogi, ale i do mebli czy trudniej dostępnych miejsc, na przykład kątów, szczelin czy wgłębień. Odkurzając podłogę musimy zmieniać układ szczotek, by dopasować je do dywanów czy podłogi. Zwykłe odkurzacze są mało poręczne, a dodatkowo są zasilane prądem, dlatego podczas sprzątania cały czas ciągnie się za nami przewód, który musimy niekiedy odłączać i podłączać do innego gniazdka. Co jakiś czas trzeba więc kupować nowe worki i regularnie je wymieniać.
Mniej popularne są odkurzacze pionowe, czyli stojące. Są znacznie bardziej kompaktowe od zwykłych, dlatego nie ma większych problemów z ich przechowywaniem. Cały silnik znajduje się w nich przy szczotce bądź przy rączce, którą trzymamy sprzątając. Decydując się na taki odkurzacz możemy oszczędzić kręgosłup, gdyż nie ma potrzeby schylania się aż tak nisko. Odkurzacze pionowe mogą być traktowane wyłącznie jako uzupełnienie do tych zwykłych, ponieważ ze względu na niższą moc, nie zawsze uda nam się pozbyć każdego brudu.
Rozwiązanie to nie jest więc idealne.O wiele bliżej ideału są natomiast roboty sprzątające, czyli małe, automatyczne odkurzacze, najczęściej okrągłe, które same wysprzątają za Ciebie cały dom. Ich podstawową zaletą jest umiejętność odkurzania bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Roboty sprzątające jeżdżą po każdym pomieszczeniu w domu, dokładnie je odkurzając, nawet w tych miejscach, do których nie udałoby nam się dostać klasycznym sprzętem. Dodatkowo mają one baterię, którą możemy ładować. Dzięki temu po domu nie ciągną się żadne kable.
Zasada działania odkurzaczy automatycznych
Robot sprzątający to małe, uroczo wyglądające urządzenie, które dzięki swoim gumowym szczotkom szybko i skutecznie zlikwiduje brud. W przerwach od odkurzania roboty wjeżdżają do specjalnej stacji dokującej, która ładuje jego akumulator. Ładowarka wysyła sygnały, dzięki którym odkurzacz może ją szybko odnaleźć. Działanie robota jest tak naprawdę zależne od tego, na jaki jego rodzaj się zdecydujemy. Niektóre mają jedynie funkcję odkurzania, podczas gdy inne pozwalają także na umycie podłogi. Kółka robotów umożliwiają im na poruszanie się również wokół własnej osi. Odkurzaczami sterujemy za pomocą aplikacji, która daje nam możliwość zaplanowania czasu i trasy pracy urządzenia.
Zanim robot rozpocznie swoją pracę, należy go zaprogramować. Istnieją różne programy sprzątające, które określają algorytm używany przez robota w trakcie jego trasy po mieszkaniu. Możemy też ustawić program automatyczny, w którym robot samodzielnie wybierze trasę, po której będzie się poruszał. Najczęściej stosowany jest program „od ściany do ściany”. Odkurzacz „odbija się” od ścian zmieniając kierunek, od jednego kąta pokoju do przeciwległego. Odkurzacz może też poruszać się spiralnie albo zygzakiem. Niektóre aplikacje pozwalają na dobranie mocy odkurzacza czy wyznaczenie pojedynczych stref, na których urządzenie ma się skoncentrować.
Zalety takich odkurzaczy
Wewnątrz tego niewielkiego urządzenia znajduje się pojemnik, w którym gromadzi się cały wciągnięty kurz. Gdy zaświeci się lampka informująca o jego zapełnieniu, wystarczy tylko opróżnić pojemnik. Nie trzeba więc kupować dodatkowych worków ani żadnych innych zbiorników. Automatyczne odkurzacze, tak jak te zwykłe, mają specjalne filtry, które odpowiedzialne są za zatrzymywanie zanieczyszczeń. Wszystkie filtry mają określony czas, po którym powinny zostać wymienione.
Odkurzacze mają specjalne czujniki, które wykrywają zanieczyszczenia, ale też ściany, meble i inne przeszkody. Dzięki nim te inteligentne roboty wysprzątają każde pomieszczenie na błysk i ominą wszystko, co stanie im na drodze. Nie musisz więc martwić się o żadne uszkodzenia, jeśli na przykład masz w domu zabytkowe meble. Urządzenie nie pracuje na żadnych bateriach, które musielibyśmy wymieniać. Znajduje się w nich akumulator, który ładowany jest w stacji dokującej, do której urządzenie automatycznie wjeżdża po skończonej pracy.
Zalety robotów sprzątających doceni każdy, kto kiedykolwiek miał problemy z kręgosłupem. Zbyt częste schylanie się, które zawsze ma miejsce podczas sprzątania klasycznym odkurzaczem, może być zbyt obciążające dla naszych pleców. Użytkując automatyczne odkurzacze schylamy się tylko wtedy, gdy chcemy je włączyć i wyłączyć. Odkurzanie może odbywać się pod nieobecność użytkownika. Wystarczy wybrać odpowiedni program i ustawić czas startu urządzenia. Można więc odkurzyć podłogę i cieszyć się czystym domem po powrocie z pracy.
Jak wybrać odkurzacz automatyczny
W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę trzy kryteria: pojemność akumulatora, pojemność zbiornika na zanieczyszczenia i moc silnika. Pojemność baterii zasilającej urządzenie wpływa na czas jego pracy. Robot porusza się po podłodze z mniejszą prędkością niż użytkownik odkurzający za pomocą zwykłego odkurzacza. Przez to też urządzenie potrzebuje więcej czasu na odkurzenie czy umycie podłogi. Warto więc wybrać robot, którego czas pracy na baterii trwa dłużej niż godzinę. Pojemność zbiornika na kurz również powinniśmy dobrać na podstawie powierzchni mieszkania. Jeśli więc jego pojemność będzie zbyt mała, użytkownik będzie musiał przygotować się na codzienne opróżnianie zbiornika.
Moc silnika urządzenia na wpływ na siłę ssania. Im większa moc, tym skuteczniejsze odkurzanie. Jeżeli silnik będzie miał zbyt mało mocy, robot prawdopodobnie nie poradzi sobie z brudem, który znajduje się głębiej. Warto poszukać sprzętu, który będzie miał 35W i więcej. Można też zasugerować się liczbą czujników, które pozwolą robotowi wykryć brud i skuteczniej go usunąć, nie dotykając przy tym mebli. Dużą rolę odgrywa wysokość urządzenia. Te niższe będą mogły dostać się pod każdy mebel w domu.
Czy zakup automatycznego odkurzacza jest opłacalny?
Nad zakupem odkurzacza automatycznego powinny zastanowić się osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na sprzątanie, są właścicielami psów lub kotów, czy mają problemy z kręgosłupem. Dla nich taki robot będzie naprawdę cennym urządzeniem, które zaoszczędzi czas, zdrowie i nerwy. Trzeba też pamiętać, by dobrze dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Cena waha się od 500 zł do nawet 4000 zł. Najczęściej urządzenia są energooszczędne, co też pozwoli zaoszczędzić pewną sumę. Z naszej strony sprzęt ten możemy więc z całego serca polecić.